Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

KARACİĞER YAĞLANMASINA DİKKAT!

Dr. İlksoy İkibiroğlu, karaciğer yağlanması konusunda önemli bilgilendirmelerde bulundu. Karaciğer yağlanması, karaciğer hücrelerinde yağ birikmesi sonucu ortaya çıkar ve bir dizi sağlık sorununa neden olabilir. Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi Yeniboğaziçi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. İkibiroğlu, obezite, insülin direnci, hareketsizlik ve beslenme bozukluğu gibi faktörlerin karaciğer yağlanmasına katkıda bulunabileceğini belirtti.

Dr. İlksoy İkibiroğlu, karaciğer

Dr. İkibiroğlu, karaciğerin vücudun genel sağlığını koruyarak zararlı maddeleri ayırdığını ve atılmasını sağladığını vurguladı. Sağlıklı bir karaciğerin yaşam kalitesini artırdığını ifade eden İkibiroğlu, karaciğer yağlanmasının bu dengeyi bozabileceğini dile getirdi.

 

 

Karaciğer yağlanmasına işaret eden belirtiler arasında yorgunluk, mide bulantısı, iştahsızlık, kilo kaybı, karın ağrısı, zihin karışıklığı ve dalgınlık gibi sorunların bulunduğunu belirten Dr. İkibiroğlu, sürekli halsizlik ve yorgunluğun önemli bir belirti olduğunu vurguladı. Ayrıca ağız ve beden kokusu, şişkinlik, hemoroid, vücut ısısında artış, göz ve avuç içinde kızarıklık, ciltte kaşıntı ve kızarıklık gibi belirtilerin de karaciğer yağlanmasını düşündürmesi gerektiğini söyledi.

 

Karaciğer yağlanmasının tedavisinin uzman bir doktor tarafından yapılması gerektiğini belirten Dr. İkibiroğlu, tedavinin bireysel faktörlere bağlı olarak değişebileceğini ve bu faktörlerin ancak bir iç hastalıkları uzmanı tarafından belirlenebileceğini ifade etti.

 

Dr. İkibiroğlu, karaciğer yağlanmasını önlemek için alınabilecek önlemlere de değindi. Alkol tüketiminin sınırlanması ve kilo kontrolünün önemli olduğunu vurgulayan İkibiroğlu, gerektiğinde beslenme alışkanlıklarında da değişiklik yapılması gerektiğini belirtti. Kalori alımını sınırlayan, doymuş ve trans yağların düşük olduğu, besin açısından zengin bir diyetin önemli olduğunu dile getirdi. Haber Merkezi