Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

SAHTE GÜNEŞ GÖZLÜKLERİNE DİKKAT!

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte güneşin etkisi artıyor. Bu dönemde, göz sağlığına dikkat etmek, özellikle güneş gözlüğü seçimine özen göstermek önem taşıyor. Medicana Bursa Hastanesi Göz Hastalıkları ve Sağlığı Uzmanı Op. Dr. Ömer Faruk Tabar, güneş gözlüğü kullanmanın önemini vurgulayarak, sahte ve kalitesiz gözlüklerin göz sağlığına ciddi zararlar verebileceğini belirtiyor.

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte

Op. Dr. Tabar’a göre, güneş gözlüğü kullanmayanların katarakt riskiyle karşı karşıya olduğu biliniyor. Özellikle 40’lı yaşlarda güneş gözlüğü kullanmayanların katarakt oluşma olasılığı artıyor. Bu nedenle, güneş gözlüğü seçiminde dikkatli olmak ve kaliteli ürünleri tercih etmek gerekiyor. Uzmanlar, ucuz ve kalitesiz gözlüklerin kullanılmaması konusunda uyarıyor.

Göz sağlığını korumak için, güneş gözlüğü seçiminde malzemenin kalitesine ve içinde kullanılan kimyasallara dikkat etmek gerekiyor. Estetik kaygılar yerine göz sağlığını ön planda tutmak önemli. Koyu renkli camların, gözbebeğinin büyümesine neden olarak zararlı UV ışınlarının daha fazla göze ulaşmasına neden olabileceği unutulmamalı.

Op. Dr. Tabar, güneş gözlüğü kullanmayanların güneşin zararlı etkilerine daha fazla maruz kaldığını belirterek, güneş gözlüğü kullanmanın göz sağlığı için önemli bir koruyucu olduğunu vurguluyor. Özellikle uzun süre güneş ışığına maruz kalanların güneş gözlüğü kullanmalarının hayati önem taşıdığını söylüyor. Güneş gözlüklerinin, göz sağlığını koruyucu bir sağlık aracı olarak kullanılması gerektiğini vurgulayan Op. Dr. Tabar, herkesi bu konuda duyarlı olmaya çağırıyor. Haber Merkezi