Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Muhammed Recep Akan

STRES VE KAYGI YÖNETİMİ

Sizi gelecekte daha “strese dirençli” hale getirecek, günlük hayatınızda yapabileceğiniz çok basit değişiklikler vardır. Bunları okuyup, değerlendirmenizi tavsiye ediyorum.

Günlük rutininizde bir “gevşeme boşluğu” oluşturun. Bu sadece birkaç dakikanızı alabilir ama zamanınızı değerli bir şekilde kullanmış olacaksınız. Gevşeme alışkanlığını geliştirmeye çalışın.

Mümkün olduğunca çok zevk veren şeyler yapın: Eğer keyifle yaptığınız şeyler gerginliğinizi de azaltıyorsa çok daha iyi. Fiziksel egzersiz ve yoga yapmayı deneyebilirsiniz.

Stresin tırmanmasına izin vermeyin. Eğer bir şey sizi endişelendiriyorsa arkadaşlarınızdan veya uzmanlardan yardım isteyin. Nereden yardım isteyebileceğinizi saptayın – arkadaşlarınızı ve size yardımcı olabilecek gönüllü kuruluşları içeren bir liste hazırlayın.

Evde ve işte organize olun. Eğer profesyonel yardıma ihtiyaç duyarsanız, bir psikologdan destek alın.

Evde ve işte kendinizi ortaya koyun. Sömürülmenin veya paspas muamelesi görmenin gereksiz stresinden kaçının. Kütüphanelerde bu konularda kitaplar mevcuttur.

Aşırı yorulmaktan veya çok fazla iş üstlenmekten kaçının. Ne zaman sınırınıza ulaştığınızın farkında olun ve durun. Bir ara verin, sizi gevşeten ve/veya size zevk veren bir şeyler yapmaya çalışın.

Korktuğunuz şeyden kaçmayın. Eğer bir şeyi göğüslemekte zorlandığınızı görürseniz geri çekinmeyin – eğer geri çekilirseniz, o durum sadece daha korkutucu hale gelicektir. Bunun yerine, bu zorlukla yüzleşmenize yardım etmek için atabileceğiniz küçük ve güvenli adımları düşünün.

Kazanımlarınızı görmeyi ve kendinizi takdir etmeyi unutmayın. Asla kendinizi küçük görmeyin ve geçmişte yaşadığınız zorluklarin üstünde durmayın. Başardıklarınız için kendinize hakkınızı verin, plan yapın ve ileriye bakın.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER