Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

MİLLETVEKİLİ DALGIN’DAN BAKAN ŞİMŞEK’E SORU ÖNERGESİ

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Balıkesir Milletvekili Burak Dalgın, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’e Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) kapsamındaki maddelerin fiyatlarının açıklanması konusunda yazılı bir soru önergesi verdi.

DEVA Partisi Genel Başkan

Dalgın, TÜİK’in Ocak 2003 ile 3 Mayıs 2022 tarihleri arasında düzenli olarak yayımladığı 400’den fazla maddenin ortalama fiyatlarının, 2022’den bu yana açıklanmamasını gündeme taşıdı. TÜİK, bu kararı “Kamuoyu yanlış yorumluyor ve bu da yanlış anlamalara yol açıyor.” şeklinde açıklamış ve mahkeme kararları bile bu durumu değiştirmemişti. Dalgın, bu konuda daha önce yazılı soru önergesi verdiğini ve yanıt beklediğini belirtti. Balıkesir Milletvekili Burak Dalgın, Ekonomi Gazetesi’nde Alaattin Aktaş tarafından yayımlanan ve TÜFE’deki 100 kalem mal ve hizmetin Nisan 2022 ile Haziran 2024 arasındaki fiyat karşılaştırmasını içeren haberi de referans gösterdi. Söz konusu haberde, halihazırda doktor muayenesi 34 lira, ev kirası aylık 6 bin lira, öğrenci yurt ücreti ise aylık 457 lira olarak ifade edildi.

“SİZ BU VERİLERİ MAKUL BULUYOR MUSUNUZ?”

Dalgın Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’e, şu soruları yöneltti: 13.06.2024 tarihli 7/13417 esas numaralı TÜİK tarafından ortalama madde fiyatlarının açıklanmamasına ilişkin yazılı soru önergemizi ne zaman cevaplandıracaksınız? TÜİK Sayın Alaattin Aktaş’ın açıkladığı verileri mi kullanmaktadır? Öyleyse siz bu verileri makul buluyor musunuz?

TÜİK istatistiklerinin doğruluğunu ve güvenilirliğini değerlendirmek üzere bağımsız akademisyenler ve uzmanlardan oluşan bir denetim komitesi kurulması planlarınız arasında mı?

 Ömer Faruk ALA