Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

“ASRIN FELAKETİNİ, AFET İLETİŞİMİ BAĞLAMINDA BİR MİLAT OLARAK KABUL EDİYORUZ”

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Asrın Felaketinin 1. Yılında Afet İletişimi Sempozyumu’nda yaptığı konuşmada “Afet iletişimi, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde inşa ettiğimiz Türkiye İletişim Modelimizin de önemli sacayaklarından biridir” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin

İletişim Başkanı Altun, sempozyumda yaptığı konuşmada hangi düzeyde olursa olsun her afetin, acil müdahale ve etkili bir süreç yönetimi gerektirdiğini vurgularken bu sebeple bütünleşik afet yönetimi anlayışının hayati unsurlarından biri olan afet iletişiminin, devletimizin stratejik iletişim politikasının ayrılmaz bir parçası olduğunun altını çizdi.

İletişim Başkanı Altun şöyle konuştu: “Türkiye olarak asrın felaketini afet iletişimi bağlamında bir milat olarak kabul ediyoruz ve bu itibarla kendimize şöyle bir amaç ihdas ettik: Türkiye’nin afet iletişimi noktasında bulunduğu seviyeyi daha ileriye taşımak ve bunun için çok yoğun bir gayret sarf etmek ve bu alanda da akademik ve entelektüel müktesebatı artırmak. Afet iletişimi, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde inşa ettiğimiz Türkiye İletişim Modelimizin de önemli sacayaklarından biridir. Afet iletişimi stratejilerimiz, afete hazırlık, acil müdahale, rehabilitasyon ve iyileştirme çalışmaları sürecinde elimizdeki en stratejik araçlardan biri olmuştur. Zira arama-kurtarma çalışmalarından acil müdahale lojistiğinin doğru yönetimine, insani yardımların dağıtımından sağlık hizmetlerine kadar her konuda iletişim sürecinin doğru yönetilmesi büyük bir öneme sahiptir.”

“CİMER-Deprem Acil uygulaması hızlıca devreye sokuldu”

Gerek konvansiyonel araçlar üzerinden gerek yeni medya platformları aracılığıyla sağlıklı bir iletişim ekosistemi meydana getirmeye gayret ettiklerini belirten İletişim Başkanı Altun bu kapsamda depremin hemen ardından CİMER-Deprem Acil uygulamasının devreye sokulduğunu ve çalışmaların 7/24 esasına uygun bir şekilde sürdürüldüğünün altını çizdi.

İletişim Başkanı Altun, konuşmasına şöyle devam etti:  “Saldırılara karşılık olarak Dezenformasyonla Mücadele Merkezimiz aracılığıyla çeşitli dezenformasyon bültenleri yayınladık düzenli olarak. Sadece 6 Şubat-20 Şubat 2023 tarihleri arasında neticeleri çok ciddi hatalara sebebiyet verecek, ölümlere sebebiyet verecek toplam 200’den fazla dezenformasyon içerikli sözüm ona haberi, gerçekteyse yalanı tespit ettik ve ifşa ettik.”

Burcu DEMİR