Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

TARIM-GFE’DE ARTIŞ YAŞANDI

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Şubat ayı Tarımsal Girdi Fiyat Endeksi’ni açıkladı. Buna göre, Tarım-GFE’de önemli bir artış yaşandı. 2024 yılının Şubat ayında bir önceki aya göre yüzde 3,59, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 11,37 ve bir önceki yılın aynı ayına göre ise dikkat çekici bir şekilde yüzde 49,92 artış gerçekleşti. Ayrıca, on iki aylık ortalamalara göre de yüzde 36,71 artış kaydedildi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK),

Ana gruplarda da belirgin artışlar gözlendi. Tarımda kullanılan mal ve hizmetler endeksinde yüzde 3,63, tarımsal yatırıma katkı sağlayan mal ve hizmetler endeksinde ise yüzde 3,34’lük bir artış yaşandı. Özellikle bir önceki yıla göre bu artış daha da belirgin hale geldi; tarımda kullanılan mal ve hizmetler endeksinde yüzde 46,51, tarımsal yatırıma katkı sağlayan mal ve hizmetler endeksinde ise yüzde 75,27’lik bir artış kaydedildi.

Yıllık bazda incelendiğinde, veteriner harcamaları alt grubunda yüzde 164,78’lik bir artış dikkat çekiyor. Aylık bazda ise diğer mal ve hizmetler alt grubunda yüzde 5,85’lik bir artış kaydedildi.

Bu veriler, tarımsal girdi fiyatlarında yaşanan önemli artışların sektördeki ekonomik dinamikleri etkilediğini gösteriyor.

Haber Merkezi