Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

ORMAN YANGININA KARŞI ERKEN UYARI

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, ülkemizi tehdit eden orman yangınlarına karşı daha etkin bir önlem alma yolunda önemli bir adım olan Orman Yangınları Meteorolojik Erken Uyarı Sistemi (MEUS) hakkında bilgi verdi. Bu sistemin, Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yerli ve milli imkanlarla geliştirildiğini vurgulayan Bakan Özhaseki, yangın tehlikesine karşı önceden tedbir alınmasını sağladığını ifade etti.

Çevre, Şehircilik ve İklim

MEUS’un temelinde, sıcaklık, rüzgar, yağış, nem ve sabit bakı haritalarını içeren bir algoritma bulunduğunu belirten Bakan Özhaseki, bu algoritma sayesinde orman yangını çıkma riski bulunan bölgelerin anlık olarak belirlenerek ilgili kurum ve kuruluşlarla paylaşıldığını ve gerekli tedbirlerin alınmasının sağlandığını dile getirdi.

 

Özhaseki, MEUS’un saatlik olarak takip edilen veriler doğrultusunda yangın tehlikesine karşı önceden tedbir alınmasına olanak sağladığını belirterek, “MEUS, sayısal hava tahmin modelinden alınan verileri kullanarak ülkemiz için gelecek 3 günü kapsayan orman yangını tehlike haritalarını saatlik olarak hazırlıyor. Bu haritalarda rüzgar hızı ve yönü, sıcaklık ve nem gibi önemli bilgiler yer alıyor ve tehlike oranları yüzde olarak sınıflandırılıp Türkiye haritası üzerinde renklendiriliyor.” şeklinde konuştu.

 

Özhaseki, MEUS’un orman sahasını 7/24 tarayarak anlık olarak takip edip risk analizi yaptığını ve bu sayede yeşil vatanı korumaya devam ettiklerini ifade ederek, her türlü imkanı kullanarak orman yangınlarıyla etkin bir şekilde mücadele edeceklerini söyledi.

 

Meteoroloji Genel Müdürlüğü Araştırma Dairesi Başkanı Hakan Doğan ise yaz mevsiminin artan sıcaklıklarıyla birlikte yangın riskinin artabileceğini belirterek, MEUS’un geniş alanlara yayılması muhtemel yangınlarla ilgili planlamalarda büyük önem arz ettiğini vurguladı. Orman Genel Müdürlüğü’nün MEUS’u etkin bir şekilde kullandığını ve elde edilen verilerin anlık olarak paylaşıldığını dile getiren Doğan, bu sistemin orman yangınlarıyla mücadelede önemli bir araç olduğunu belirtti. Haber Merkezi