Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

EMEKLİ VE MEMUR MAAŞI ORANLARI BELLİ OLDU

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Mayıs ayı enflasyon verilerini açıkladı. Buna göre, Mayıs ayında enflasyon oranı aylık bazda yüzde 3,37, yıllık bazda ise yüzde 75,45 olarak gerçekleşti. Ocak, Şubat, Mart, Nisan ve Mayıs aylarını kapsayan beş aylık dönemde enflasyon oranı yüzde 22,72 oldu.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK),

TÜİK’in açıkladığı bu veriler, emekli ve memur maaşları başta olmak üzere birçok alanda belirleyici rol oynuyor. Yıllık zamlarını ocak ve temmuz aylarında alan memurlar ve emekliler için, beş aylık enflasyon oranlarının netleşmesiyle birlikte maaş zam oranları da ortaya çıkmaya başladı. Ocak ayı için yüzde 6,70, Şubat için yüzde 4,53, Mart için yüzde 3,16, Nisan için yüzde 3,18 ve Mayıs için yüzde 3,37’lik artışlarla birlikte SSK ve Bağ-Kur emeklileri, beş aylık dönemde toplam yüzde 22,72 oranında enflasyon farkı almış oldular.

Memur ve memur emeklilerine Ocak ayında yapılan yüzde 15’lik toplu sözleşme zammına ek olarak, Temmuz ayında da yüzde 10 oranında toplu sözleşme zammı yapılacak. Bu dönemde, toplu sözleşme zammını aşan enflasyon farkı da Temmuz maaşlarına yansıtılacak. Beş aylık enflasyon farkı ve yüzde 10’luk toplu sözleşme zammı ile birlikte, memur ve memur emeklilerinin maaşlarında yüzde 17,32 oranında artış kesinleşmiş oldu. Haziran ayı enflasyon verilerinin açıklanması ile birlikte net zam oranları da belli olacak.

HABER MERKEZİ