Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

UCUZ GÖZLÜK HASTA EDİYOR!

Son dönemlerde piyasada yaygın olarak bulunan kalitesiz gözlüklerin sağlık üzerindeki olumsuz etkileri giderek arttığını belirten Optisyen Çağıl Ersun, aksesuar amaçlı kullanılan gözlüklerdeki kalitesiz camlar nedeniyle göz sağlığının bozulabileceğine dikkat çekti.

Son dönemlerde piyasada yaygın

Uzmanlar, kalitesiz gözlüklerin kullanımının göz sağlığına ciddi zararlar verebileceği konusunda uyarıyor. Bu zararlar arasında göz yorgunluğu, baş ağrısı, odaklanma güçlüğü, çift görme, göz kuruluğu gibi sorunlar başı çekiyor. Özellikle güneş gözlükleri konusunda dikkat edilmesi gereken UV koruması gibi önemli faktörlerin yetersiz olması, gözlerde ciddi hasarlara yol açabiliyor. Güneş gözlüğünün güvenilir ve bilinen optiklerden alınması gerektiğini söyleyen Optisyen Çağıl Ersun, vatandaşları uyardı. Merdiven altı satıcılardan alınan ve piyasa değerinin çok daha altında fiyatlardan satılan güneş gözlüklerinin göz sağlığını korumadığını söyleyen Ersun, güneş gözlüğü alırken dikkat edilmesi gerekenlerden bahsetti.

DSC 7856 - Marmara Bölge: Balıkesir Son Dakika Haberleri ile Hava Durumu

“GÜNEŞ GÖZLÜKLERİ GÖZ SAĞLIĞI İÇİNDİR”

4 Yıldır Optisyenlik yaptığını belirten 25 yaşındaki Optisyen Çağıl Ersun, “Güneş gözlükleri, yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte genellikle aksesuar olarak kullanılıyor. Güneş gözlüğü sadece bir aksesuar değildir. Doğru seçilmeyen bir gözlük, göz sağlığını bozarken ciddi sorunlar ortaya çıkarabilir. Yüksek doz UV ışığına maruz kalmak göz kızarıklıklarına ve yaşarmalara neden olabilir. Butiklerde, pazarlardan ve optik dışındaki yerlerden alınan güneş gözlükleri UV radyasyonuna karşı yeterli koruma sağlamadığı için gözlere zarar verebilir. İlerleyen dönemlerde katarakt, retina hasarı ve göz rahatsızlıkları ortaya çıkabilir. Gözlük artık aksesuardan ziyade göz sağlığını korumak için kullanılıyor. UV ışınlarından korunmak gerekir. UV ışınlarının en olumsuz yanı göz sağlığını bozarak Katarakt rahatsızlığına davetiye çıkarması olarak biliniyor. Gözümüzü koruyan tek aksesuar güneş gözlüğüdür” şeklinde konuştu.

5b55a4ec 9386 4d9f 8234 b0c45e7f907d - Marmara Bölge: Balıkesir Son Dakika Haberleri ile Hava Durumu

“YAZ VE KIŞ DÖNEMİNDE GÖZLÜK KULLANIMI ARTTI”

Güneş gözlüğünün kış mevsiminde de kullanıldığını söyleyen Optisyen Çağıl Ersun, “Güneş gözlüğü, sadece güneşli havalarda değil, yüksek ışık seviyeleri bulunan her ortamda kullanılmalıdır. Elektrik kaynakları, solaryum yatakları, karlı araziler ve güneş tutulması gibi durumlarda doğrudan ışığa bakmak, gözlerde ciddi ağrılı kornea hasarlarına (fotokeratit) neden olabilir. Ayrıca, bu ışıklar, retina özellikle sarı nokta üzerinde etki sağlayarak kalıcı görme hasarına yol açabilir. Göz sağlığını korumak için güneş gözlüğü kullanımını arttırmak gerekir. Son yıllarda sadece yazın değil kışın da gözlük kullanımı yaygınlaşmaya başladı. Geçmiş yıllarda güneş gözlükleri genellikle yazın satılırdı. Günümüzde bu algı değişti. Artık göz sağlığını korumak isteyenler bu gözlükleri yaz, kış her dönemde kullanabiliyorlar. Kışın da güneş gözlüğü takılmalı. Çünkü havanın kapalı olması demek UV ışınlarından korunuyoruz anlamına gelmiyor. Kışın dahi kullanılabilen açık renkli gözlükler var. Asıl sezonumuz ise yaz. Yazın güneş gözlüklerine talep artıyor” dedi.

TT 3 - Marmara Bölge: Balıkesir Son Dakika Haberleri ile Hava Durumu

“UCUZ GÖZLÜKLERE DİKKAT!”

Ucuz güneş gözlüklerinin sağlık sorunlarına yol açtığını söyleyen Ersun, “Ucuz güneş gözlükleri kullanmak yerine hiç gözlük takmamak daha iyidir. Çünkü UV koruması zayıf olan gözlükler, gözde hasar riskini artırabilir. Ayrıca, kalitesiz camlar görme kalitesini de olumsuz etkiler. Dolayısıyla, gözlük camı ne kadar kaliteliyse, görme kalitesi de o kadar yüksek olur. İnternetten e-ticaret yöntemiyle gözlük satışları çok arttı. Özellikle semt pazarlarında bile gözlük satıldığını görüyoruz. Güvenilir firmaların gözlükleri elbette alınabilir ama göz sağlığını korumak için vatandaşların bildiği, güvendiği bir optik satış mağazasına gitmesi gerekir. Çünkü işi bilen kişilerin önerileri doğrultusunda gözlüğü seçmek çok daha avantajlıdır. Güneş gözlüğünde sadece boyama olması yeterli değil. Bu gözlüklerde UV camların olması gerekir” dedi.

“PAZARDA SATILAN GÖZLÜK ALINMAZ”

Semt pazarlarında ve butiklerde satılan gözlüklerin asla alınmaması gerektiğini söyleyen Çağıl Ersun, “Optik gözlükleri mutlaka güvenilir bir yetkiliden almak gerekir. Hem camların kalitesi, hem de yüze oturması açısından işin ehline danışmak gerekir. Uzman doktordan alınan reçete doğrultusunda optik gözlükler hazırlanır. Gözlük camının kalitesinden özelliklerine kadar pek çok detaya dikkat edilmesi gerekir. Bilinmeyen yerlerden ve semt pazarlarından ‘Dinlendirici’ ya da ‘Okuma gözlüğü’ adı altında gözlük alınmamalıdır. Ucuz gözlük sağlığı olumsuz etkiler” dedi. Gözlük fiyatlarının da enflasyondan etkilendiğini söyleyen Ersun, “Fiyatlarımız enflasyondan etkileniyor. Döviz kurunun etkisi gözlük fiyatlarımıza da yansıyor. Butikten ya da bilinmeyen yerlerden 300 liraya güneş gözlüğü almaktansa bilinen bir optikten 400 liraya kaliteli gözlükler alınabilir” şeklinde konuştu.

ÖZEL HABER: Ömer Faruk ALA