Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

SARI’DAN KUVA-Yİ MİLLİYE GÜNÜ’NÜ MESAJI

CHP Balıkesir Milletvekili Serkan Sarı, Türk Milleti’nin bağımsızlık ve özgürlük mücadelesinde önemli bir yeri olan Kuva-yı Milliye Günü’nü kutlamanın gururunu yaşadıklarını belirtti. Sarı, “Balıkesir’in kahramanlığı İstiklal Madalyası onuruyla taçlandırılmalıdır” dedi.

CHP Balıkesir Milletvekili Serkan

CHP Balıkesir Milletvekili Serkan Sarı, Kuvayı Milliye Günü vesilesiyle yayımladığı mesajda, Balıkesirlilerin Kuvayı Milliye Günü’nü kutladı. Sarı, “Kuvayı Milliye meşalesi 15 Mayıs 1919’da Balıkesir’de yakıldı. Bu ateş, vatanı işgal edilmiş, bağımsızlığı ve özgürlüğü elinden alınmış bir milletin yeniden doğuşunu simgeler” dedi.

“Kuva-yı Milliye Ateşini Yaktılar”

Sarı, Balıkesirli kahramanların tarih yazdığını vurgulayarak, “Balıkesir halkı, Alacamescit’e 41 adamın öncülüğünde Kuvayı Milliye ateşini yaktı. Bu ateş, daha sonra tüm Türkiye’ye yayıldı. İlk silahlı direnişi başlatan Balıkesirliler, cepheler kurarak varını yoğunu vatan savunmasına adadı ve bu mücadelenin öncülüğünü yaptı. Kurtuluş Savaşı’nın ilk kurşunu Ayvalık’ta, son kurşunu ise Bandırma’da atıldı. Ayvalık, Soma, Akhisar ve İvrindi cephelerinde 14 ay boyunca kahramanca mücadele edilerek işgal ordusu yıpratıldı. Balıkesirlilerin bu vatanseverlik duygusu ve kahramanca mücadelesi tarihe altın harflerle yazılmıştır. Şehit ve gazilerimiz, canlarını feda ederek bize bu kutsal vatanı ve bağımsızlığı armağan etmişlerdir. Milli Mücadele döneminde ilk kıvılcımın yakıldığı şehir olan Balıkesir’de Kuvayı Milliye Günü’nü kutlamak bizim için büyük bir onurdur” ifadelerini kullandı.

“Balıkesir Hak Ettiği İstiklal Madalyası’nı Almalıdır”

Serkan Sarı, Balıkesir’in Kuvayı Milliye’nin en güçlü, en kuvvetli, en kahraman halkası ve başkenti olduğunu belirterek, “Balıkesir’in kahramanlığı İstiklal Madalyası onuruyla taçlandırılmalıdır. Balıkesir’in İstiklal Madalyası ile onurlandırılması talebi, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyet Halk Partisi’nin 28. Dönemde TBMM’ye verdiği ilk kanun teklifi olarak gündeme alınmayı beklemektedir. İstiklal Madalyası onurunu her Balıkesirli göğsünde taşımak istiyor. Bu bir vefa borcudur. İstiklal Madalyası, Kurtuluş Savaşı’nda şehit ve gazilerimize duyduğumuz minnetin bir ifadesi ve bu büyük mücadelenin simgesi olacaktır. Bu talep, siyasi görüş gözetmeksizin tüm Balıkesirliler tarafından yürekten destekleniyor. Her partiden milletvekillerimiz, akademisyenlerimiz, belediyelerimiz, sivil toplum kuruluşlarımız ve hemşehrilerimiz bu konuda birlik ve beraberlik içindedir. Balıkesir’in İstiklal Madalyası’nı hak ettiğine dair hiçbir şüphe yoktur. Bu onur, sadece Balıkesir’e değil, tüm ulusumuza gurur verecektir. Şanlı tarihimizde çok önemli bir yere sahip olan Kuvayı Milliye Gününde başta Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, Kurtuluş Savaşımızın tüm kahramanlarını saygı, rahmet ve minnetle anıyor, Balıkesirli hemşehrilerimin Kuvayı Milliye Gününü kutluyorum” şeklinde konuştu.  Haber Merkezi