Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

İHRACAT HEDEFİ 1,5 MİLYAR DOLAR

Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği (EZZİB), 2023 Mali Genel Kurulu’na ev sahipliği yaparak sektördeki gelişmeleri masaya yatırdı. Toplantıda, sektörün önde gelen firmalarına “EZZİB İhracatın Yıldızları Ödül Töreni” düzenlendi. EZZİB Başkanı Davut Er, 2022/23 döneminde sektörün rekor kırarak tarihi ihracat rakamlarına ulaştığını belirtti. Sofralık zeytin ihracatının %7 artarak 184 milyon dolara yükseldiğini ve zeytinyağı ihracatının miktar bazında %158, tutar bazında ise %259 artış gösterdiğini paylaştı.

Ege Zeytin ve Zeytinyağı

Başkan Er, sektörün önemli bir yer edinmesine rağmen, dökme ve varilli zeytinyağı ihracatına getirilen kısıtlamaların sektöre olumsuz etkilerinin devam ettiğini vurguladı. Ancak, Türkiye’nin zeytinyağı stoku ve rekolte potansiyelinin yüksek olduğunu ifade ederek, önümüzdeki yıllarda ihracatı artırma hedeflerini paylaştı.

Başkan Er ayrıca, zeytinyağı fiyatlarının kısıtlama dönemlerinde arttığını ve bu durumun sektöre zarar verdiğini dile getirdi. Firmaların taahhütlerini yerine getirememesi ve pazar kaybı yaşanması gibi sorunlara dikkat çekti. Türk zeytinyağı ihracatçılarının farklı taleplere cevap verebilmek adına çeşitli stratejiler geliştirdiğini vurguladı. Son olarak, gelecek yıllarda sektörün katma değeri yüksek ambalajlı ihracatını artırmak ve uluslararası pazarda rekabet gücünü korumak için çalışacaklarını belirtti. Haber Merkezi