Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

EZZİB’TE UYGUN DÖNEMİ

Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği’nde (EZZİB) başkanlığa Mehmet Emre Uygun seçildi. Türkiye’de zeytin ve zeytinyağı ihracatçılarını bir araya getiren EZZİB’de, Uygun 84 yıllık tarihte 27. başkan olarak görev yapacak. EZZİB’in önceki başkanı Davut Er, Türkiye İhracatçılar Meclisi ve İhracatçı Birlikleri’nin 5910 sayılı kanunu gereği başkanlık görevinde 8 yılını doldurduğu için görevini devretmek zorunda kaldı. Ege İhracatçı Birlikleri’nde yapılan toplantıda, yönetim kurulu üyeleri oybirliğiyle Emre Uygun’u yeni başkan olarak seçti. Davut Er ise Mehmet Emre Uygun’dan boşalan Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığına oybirliğiyle seçildi.

Ege Zeytin ve Zeytinyağı

Yönetim Kurulundaki İsimler Belli Oldu

Yeni dönemde, Mehmet Kadri Gündeş EZZİB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı görevine devam ederken, Ayhan Bakan, Aykut Eker, Aysun Aras, Güngör Şarman, İsmail Selçuk, Levent Bilginoğulları, Mehmet Şafi Tunç ve Rahmi Balsarı Yönetim Kurulu Üyesi olarak görevlerini sürdürecekler.

Öncelikli Hedefler ve Yeni Dönem Planları

EZZİB Başkanı Mehmet Emre Uygun, Türkiye’nin son çeyrek asırda zeytincilik sektörüne büyük yatırımlar yaptığını vurguladı. Zeytin ağacı varlığının 90 milyondan 200 milyona çıktığını belirten Uygun, bu artışın rekoltede kendini hissettirdiğini söyledi. Üreticinin emeğinin karşılığını alabilmesi için ihracatın tarım ürünlerinin sigortası niteliğinde olduğunu ifade eden Uygun, zeytinyağı ihracatında dökme ve varilli ihracat kısıtlamasının kaldırılmasının öncelikli hedefleri olduğunu belirtti. Türkiye’de 200 bin ton civarında zeytinyağı stoğu bulunduğunu ve 2024/25 sezonu için yüksek rekolte beklendiğini, bu nedenle ihracat kısıtlamalarının kaldırılması gerektiğini Ticaret Bakanlığı ve Tarım ve Orman Bakanlığı ile yaptıkları görüşmelerde dile getirdiklerini söyledi.

Hedef: 1 Milyar Dolar İhracat

Dünya genelinde zeytinyağı fiyatlarının 10 Avro seviyelerinden 6-7 Avro bandına gerilediğini belirten Uygun, stoktaki ürünlerin değer kaybettiğini ve fiyatlardaki gerilemenin kayıplarını artırdığını ifade etti. Kısıtlamaların kalkması durumunda 2024/25 sezonunda Türk zeytin ve zeytinyağı sektörünün ihracatta 1 milyar doları geçebilecek potansiyele sahip olduğunu vurgulayan Uygun, Türk zeytin ve zeytinyağını dünyanın dört bir tarafında pazarlayarak yıllık 1 milyar dolar ihracat hacmine ulaşmayı hedeflediklerini söyledi.

  1. Emre Uygun Kimdir?

28 Mart 1981 yılında İstanbul’da doğan M. Emre Uygun, EZZİB Yönetim Kurulu Başkanı olarak EİB çatısı altındaki 12 ihracatçı birliği başkanı arasında en genç isimdir. Üsküdar Amerikan Lisesi’ni bitirdikten sonra Koç Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun olan Uygun, üç kuşaktır devam eden Uygun Rafine Yağ Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. firmasında iş hayatına atıldı. 2008 yılında EZZİB Yönetim Kurulu Üyeliği’ne seçilen Uygun, 2014, 2018 ve 2022 yıllarında EZZİB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı görevlerine seçildi. 2014-18 yılları arasında TİM Sektörler Konseyi Üyeliği yaptı ve halen Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi Yönetim Kurulu Üyeliği görevini sürdürüyor. Evli ve iki çocuk babası olan M. Emre Uygun, İngilizce bilmektedir. Haber Merkezi