Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

DURSUNBEY İÇİN DOĞALGAZ MÜJDESİ

2021 yılında CNG sistemi ile Dursunbey’e getirilen doğal gaz, 2025 yılında ulusal boru hattı ile ilçeye ulaşacak. Orhaneli üzerinden gelecek olan hattın çalışmaları başladı.

2021 yılında CNG sistemi

Dursunbey Belediye Başkanı Ramazan Bahçavan, uzun zamandır beklenen doğal gaz ulusal boru hattı projesinin başlangıcını BOTAŞ yetkililerinin katılımıyla düzenlenen bir törenle yaptı. Dursunbey 2. Etap TOKİ konutları üzerindeki şantiye alanında gerçekleşen açılış törenine Belediye Başkanı Ramazan Bahçavan, BOTAŞ Kontrolör Amiri Abdullah Kılıç, Belediye Meclis üyeleri, ilçe muhtarları, STK temsilcileri, yüklenici firma yetkilileri, çeşitli kurum ve kuruluşlardan yetkililer ile çok sayıda vatandaş katıldı.

“TAŞIN ALTINA ELLERİNİ KOYDULAR”

Açılış konuşmasında Başkan Bahçavan, yıllardır hayalini kurdukları bir projenin gerçekleşmesine tanık olduklarını belirtti. Bahçavan, Dursunbey’in %70’inin ormanlarla kaplı olmasına rağmen hava kirliliği yaşandığını ve çabalarının sonuç verdiğini ifade etti. “Allah’a şükür çabalarımız sonuç verdi. Burada BOTAŞ’ın yetkilileri var, onların nezdinde Enerji Bakanlığımıza ve BOTAŞ Genel Müdürümüze çok teşekkür ediyorum. İlk etapta bakanlığımızın çabaları, bizlerin onlara defalarca gidip gelmemizle taşımalı sistem doğal gaza kavuştuk. Tüm Dursunbey’in daha konforlu doğal gaza kavuşması, OSB’mizde de doğal gaz ihtiyacı olması nedeniyle ulusal doğalgaz için girişimlerimiz oldu. 37,5 kilometrelik bu hatta Büyükorhan’a doğru çalışmalar hızlı bir şekilde başladı. Bu çalışmalara vesile olan Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere, Enerji Bakanımıza, BOTAŞ Genel Müdürümüze, BOTAŞ yetkililerine ve müteahhidimize çok teşekkür ediyorum” dedi.

“TOPLAM YAPIM SÜRESİ 1 YIL OLACAK”

BOTAŞ Kontrolör Amiri Abdullah Kılıç, çalışmalar hakkında teknik bilgi vererek, “Büyükorhan ilçesinden aldığımız doğal gazı Dursunbey’de yapacağımız PİG istasyonuna yaklaşık 38 kilometrelik bir hatla getireceğiz. Projemizin yer teslimi 27 Mart 2024’te yapıldı. Toplam yapım süresi 1 yıl olacak. Projemizin bitiş süresi ise 27 Mart 2025 olarak belirlendi. Ancak projeyi mümkün olan en kısa sürede, inşallah Kasım ayı gibi bitirmeyi planlıyoruz. Güzergâh açma çalışmalarımız başladı ve yaklaşık olarak 3 km güzergâh açtık. Önümüzdeki hafta itibariyle boru dizmeye ve kaynak yapmaya başlayacağız. Yapılacak testlerin ardından yıl sonuna doğru bu hatta gazı vermeyi planlıyoruz” dedi.

Konuşmaların ardından Dursunbey Müftüsü Ali Öztürk tarafından dua yapıldı ve kurban kesildi. Törenin ardından katılımcılar güzergâhta incelemelerde bulunarak yüklenici firma yetkililerine kolaylıklar diledi. Haber Merkezi