Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

ANKARA ÇAYI TEMİZLENİYOR

ASKİ Genel Müdürlüğü, Ankara Çayı’nda çevre kirliliğinin önlenmesi ve düzenli akışın sağlanması amacıyla yürütülen temizlik çalışmalarında önemli bir aşamaya gelindiğini duyurdu. Yapılan açıklamaya göre, 3 aydır devam eden çalışmalar kapsamında şu ana kadar 170 bin ton malzeme temizlendi.

ASKİ Genel Müdürlüğü, Ankara

ASKİ Genel Müdürlüğü, Ankara’nın Yenimahalle ilçesi Akköprü mevkisinden başlayıp Etimesgut’un Yeşilova Mahallesi sınırına kadar uzanan 20 kilometrelik hat boyunca Ankara Çayı’nda temizlik çalışması gerçekleştiriyor. Kamyonlarla yapılan 7 bin 500 sefer sonucunda çaydan uzaklaştırılan 170 bin ton malzeme, çevre kirliliğinin azaltılması adına önemli bir adım olarak değerlendiriliyor.

ASKİ Genel Müdürü Memduh Aslan Akçay, insan ve çevre sağlığını korumak amacıyla Ankara Çayı’nın düzenli şekilde temizlenmesi gerektiğini belirtti. Akçay, şu ana kadar tamamlanan 20 kilometrelik hattın ardından Sincan 1. OSB’ye kadar 6 kilometrelik bir temizlik çalışmasının daha yapılacağını ve sonrasında dere yatağı genişletme ve düzenleme çalışmalarına başlanacağını açıkladı.

Ankara Çayı’ndaki temizlik çalışmasının, toplum sağlığının korunması açısından büyük önem taşıdığını vurgulayan Akçay, sel ve su baskınlarını önlemek için düzenli akışın sağlanmasının gerekliliğine dikkat çekti. Ayrıca, yapılan temizlik çalışmasının kötü kokunun oluşmasını da engelleyeceğini belirtti.

Akçay, ayrıca 2013 yılında gerçekleştirilen ıslah çalışması sırasında planlanmasına rağmen yıkılmayan eski bir köprünün de tespit edildiğini ve bu köprünün yıkımının gerçekleştirildiğini ifade etti. Eski köprünün dere yatağı kesitini azaltarak risk oluşturduğunu belirten Akçay, yapılan çalışmanın çevre güvenliği açısından önemli bir adım olduğunu vurguladı. Haber Merkezi