Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

VETERİNER HEKİMLER GÜNÜ KUTLANDI

Balıkesir Veteriner Hekimler Odası, 27 Nisan Dünya Veteriner Hekimler Günü’nü coşkuyla kutladı. Ancak, Veteriner hekimlerin istihdamında yaşanan sorunlara dikkat çekti.

Balıkesir Veteriner Hekimler Odası,

Oda Başkanı Hüdayi Tanrıkulu, bu özel gün vesilesiyle yaptığı konuşmada, binlerce meslektaşlarının işsizlikle karşı karşıya olduğunu ifade etti. Atatürk Anıtı’nda düzenlenen törende, saygı duruşu ve çelenk sunumunun ardından Tanrıkulu’nun konuşmasıyla devam edildi. Tanrıkulu, “Her yıl Nisan ayının son Cumartesi günü Dünya Veteriner Hekimler Günü olarak kutlanmaktadır. Bu gün, veteriner hekimlerin hayvan, çevre ve halk sağlığına katkıları ve verdikleri hizmetler nedeniyle onurlandırılmaktadır” şeklinde konuştu.

Ancak, Türk Veteriner Hekimleri’nin yeterince takdir görmemesinden ve çalışma alanlarının daralmasından endişe duyduklarını belirten Tanrıkulu, mesleki hak kayıplarını dile getirdi. “1800’lerden bu yana Türk Veteriner Hekimleri, dünya literatürüne girmiş çığır açan çalışmalar yapmıştır ancak bu takdiri görmemiştir” diyerek üzüntüsünü dile getirdi.

Tanrıkulu, veteriner hekimlerin istihdam sorununu vurgulayarak, “Her yıl 3 bin genç veteriner istihdam sorunu yaşamaktadır” ifadelerini kullandı. Ayrıca, veteriner hekimler arasında maaş uçurumu yaşandığını ve hak kayıplarının artarak devam ettiğini belirtti.

Oda Başkanı, kamu veteriner hekimleri için taleplerini de sıralayarak, fiili hizmet zammının tüm veteriner hekimleri kapsayacak şekilde iade edilmesi, emekli veteriner hekimlere ilave ödeme yapılması gibi önerilerde bulundu.

Son olarak, Tanrıkulu, veteriner hekimlerin temel sağlık çalışanı olarak kabul edilmesi gerektiğini vurguladı ve önümüzdeki dönemde bu sorunların çözülmesi için mücadele edeceklerini belirtti.  Ömer Faruk ALA