Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

TEMA GÖNÜLLÜLERİ “YEŞİL GEZİ”DE

TEMA Vakfı Balıkesir Şubesi Yalova gezisi düzenledi. Geziye 44 gönüllü katılırken gezide şehirdeki biyolojik çeşitlilik incelendi.

TEMA Vakfı Balıkesir Şubesi

Yalova gezisi düzenleyen TEMA Vakfı Balıkesir Şubesi’nden 44 gönüllü, şehrin tarihi ve doğal güzellikleri gezildi. TEMA ekibinin ilk durağı Termal Atatürk Köşkü oldu. 1929 yılında 38 günde iki katlı olarak inşa edilen ahşap yapının 11 odası ve 3 şeref salonu da gönüllüler tarafından gezildi. Balıkesirli doğaseverler sonrasında Yalova Bonsai Müzesi’ni ziyaret ettiler. Müzede Bonsai sanatı hakkında bilgiler verildi. Müzede TEMA Vakfı Kurucusu Hayrettin Karaca’nın yetiştirdiği bonsailer de ziyaretçiler tarafından beğeniyle incelendi. Türkiye’nin ilk, dünyanın da en önemli müzeleri arasında yer alan Yalova Bonsai Müzesi’nde özel teknikler kullanılarak saksılar içerisinde budanıp bodurlaştırılmış bitkiler dikkat çekti.

KARACA ARBORETUM ZİYARET EDİLDİ

Balıkesirli TEMA gönüllüleri TEMA Vakfı Kurucusu Hayrettin Karaca tarafından 135 dönüm arazi üzerine kurulmuş olan Karaca Arboretum (Canlı Ağaç Müzesi) ziyaretlerinde  7 bin civarında değişik bitki türünü görme fırsatı buldular. Yalova gezisiyle ilgili açıklama yapan TEMA Vakfı Balıkesir İl Temsilcisi Metin Kuter, “Karaca Arboretum (Canlı Ağaç Müzesi) gezildi. Arboretum Hayrettin Karaca tarafından 135 dönüm arazi üzerine kurulmuştur. Bugün yaklaşık 7 bin civarında değişik bitki türü, alttür, veryete ve kültür formu barındırmaktadır. Karaca Arboretum Türkiye’nin ilk özel arboretumudur. Uluslararası Dendroloji (Ağaç Bilimi) cemiyeti tarafından ödüle layık görülmüştür. Bu ödül dünyada şimdiye kadar 14 arboretuma verilmiştir” dedi.

ATATÜRK:‘’DAL KESİLMEYECEK, KÖŞK KAYDIRILACAK’’

Başkan Kuter, “Gezimizde daha sonra Atatürk’ün ‘’Dal kesilmeyecek, köşk kaydırılacak’’ emri ile çınar ağacının dalının kesilmemesi ve 4,8 metre kaydırılarak oluşturulan Yürüyen Köşk gezildi. Bu olay belki de dünyadaki ilk çevre hareketidir. Atatürk’ün çevreye, doğaya verdiği önemi göstermektedir. Hersek  Lagüne’nin içerisinde yer alan Tıbbi Aromatik Bitkiler yerleşkesi gezildi. Burası 12 adadan oluşuyor. Ekili 28 dönüm alanda tamamı tıbbi aromatik boya ve baharatlardan oluşan bir alan. Şu an da 240’dan fazla tıbbi aromatik bitki bulunuyor. Bizleri bilgilendiren Zooteknist Alihan Sevinç güzel anlatımıyla konuya ilgimizi çekmeyi başardı. Kendisine çok teşekkür ediyoruz. Gezimiz çok verimli geçti. Biyoçeşitliliğimiz konusunda kazanımlarımız arttı. Gezimize katılan aktif gönüllülerimize, bizlere ilgi gösteren gezdiğimiz yerlerdeki yetkililere ve bize katkı sunan destek olan Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanlığımıza şahsım ve vakfım adına çok teşekkür ederim” ifadelerini kullandı. Ömer Faruk ALA