Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

GELENEKSEL ÇOCUK OYUNLARI GERÇEKLEŞTİ

Balıkesir İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü işbirliğinde düzenlenen Geleneksel Çocuk Oyunları yarışmasının finali sona erdi. Yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödülleri takdim edildi.

Balıkesir İl Milli Eğitim

Balıkesir İl Millî Eğitim Müdürü Ali Tatlı, İl Millî Eğitim Müdürlüğü ile Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü koordinesinde düzenlenen, geçmişten günümüze aktarılan değerlerin ve geleneklerin bir parçası olan Geleneksel Çocuk Oyunlarının Ödül Töreni’ne katıldı. Çocukların geleneksel oyunları yaşatmaları ve kültürel değerleri öğrenmeleri açısından büyük bir önem taşıyan ödül töreni, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayıp günün anlam ve önemine dair yapılan konuşmalarla devam etti.

HALK OYUNLARI GÖSTERİSİ SUNULDU

Yarış Ortaokulu öğrencilerinin özveri ile hazırlamış oldukları halk oyunları gösterisi, izleyenlere keyifli anlar yaşattı. Programın devamında, ilkokul ve ortaokul düzeyinde toplam 54 bin öğrencinin katıldığı yarışmaların detayları paylaşıldı. Öğrenciler, okullarında birinci olduktan sonra ilçelerinde yarışarak ilçe birincisi olan okullar il genelinde yapılan yarışmalara katıldı. Yağ Satarım Bal Satarım, Mendil Kapmaca ve Kaleli Yakantop gibi geleneksel oyunlarda derece elde eden öğrenciler büyük bir başarı gösterdi.Geleneksel çocuk oyunlarının ilçelerde öğrenilip oynanması, çocuklar arasında iletişimi ve iş birliğini teşvik ederek çocukların birbirlerini tanımalarına, birlikte zaman geçirmelerine ve ortak bir amaca yönelik çaba göstermelerine olanak tanıdı.

05192103 photo 20240605 1658061 - Marmara Bölge: Balıkesir Son Dakika Haberleri ile Hava Durumu

DOSTLUK BAĞLARI KUVVETLENDİRİLDİ

Çocuklar arasındaki dostluk bağlarını güçlendirerek toplumsal uyumu artıran geleneksel çocuk oyunlarının temsili gösterilerinin ardından yarışmalarda dereceye giren öğrenciler ödüllendirildi. Organizasyonda emeği geçen tüm öğretmenlere, öğrencilere ve destek veren kurumlara teşekkür eden İl Millî Eğitim Müdürü Ali Tatlı şunları kaydetti:”Geleneksel Çocuk Oyunları’nın öğrenilip oynanması, çocuklarımızın hem fiziksel hem de sosyal gelişimlerine büyük katkı sağlarken, kültürel mirasımızın da gelecek nesillere aktarılmasına önemli bir vesile olmaktadır. Çocuklarımızın enerjilerini olumlu bir şekilde kullanmalarına olanak tanıyan oyunlarımız sağlıklı bir yaşam biçiminin temellerini atmalarına da yardımcı olur. Çocuklarımız bu oyunları oynarken sadece fiziksel ve sosyal becerilerini geliştirmekle kalmaz, aynı zamanda kültürlerini de öğrenir ve yaşatırlar.”

Ömer Faruk ALA