Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

BEYAZ ETTE FİYAT ARTIŞI ENFLASYONUNUN ALTINDA

Türk su ürünleri ve hayvansal mamuller sektörü, ürettikleri ürünlerin fiyatlarının serbest piyasada oluştuğunu ve ihracata kısıtlama getirerek fiyatların düşürüleceği iddialarının gerçek dışı olduğunu belirtiyor.

Türk su ürünleri ve

Son dönemlerde beyaz et fiyatlarındaki artışlarla ilgili konuşan Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Bedri Girit, beyaz et üreticilerinin fiyat artışının 2023 yılında yüzde 50,2 seviyesinde olduğunu, bu rakamın TÜİK’in açıkladığı yüzde 65 enflasyonun yüzde 15 altında kaldığını vurguladı.

Girit, Ege İhracatçı Birlikleri’nde düzenlenen 2023 yılı Olağan Mali Genel Kurul Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, geçmişte nihai tüketicinin beyaz et fiyatını belirlediğini ancak Rekabet Kurulu kararıyla piyasa aktörlerine bu yetkinin verildiğini ifade etti. Beyaz et üreticilerinin fiyat artışının yüzde 50,2 seviyesinde kaldığını ve tüketicinin daha yüksek fiyatlar ödediğinde bunun sorumlusunun üreticiler olmadığını belirtti.

İç piyasada gıda ürünlerinde fiyatların enflasyonun altında kalmasının üretimle mümkün olduğunu söyleyen Girit, üretim yapmanın önemine vurgu yaptı. Üretim yerine ithalata yönelmenin, ithal edilen ülkelerin enflasyonunu da içermesi ve yerli istihdam yerine yabancı istihdama katkı sağlaması nedeniyle dezavantajlı olduğunu ifade etti.

Girit, son 2 yılda yaptıkları projelerle ihracatı artırmayı hedeflediklerini ve Türk gıda ürünlerinin ABD pazarındaki bilinirliğini ve ihracatını artırmak için Turkish Tastes adlı TURQUALITY Projesi’ni hayata geçirdiklerini belirtti. Ayrıca, su ürünleri sektöründe “Turkish Seafood” adlı bir başka TURQUALITY Projesi için çalışmalara başladıklarını ifade etti.

Girit ayrıca, 2023 yılında Türkiye’nin su ürünleri ve hayvansal mamuller ihracatının yüzde 14 azaldığını, ancak sektörlerinin kendi içinde farklı performanslar sergilediğini açıkladı. Bu bağlamda, sektör olarak 2026 yılı için Türkiye genelinde 4,3 milyar dolar, Ege Bölgesi’nden de 2 milyar dolar ihracat hedefi koyduklarını belirtti.

Ayrıca, Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği’nin ihracat şampiyonları için düzenlediği “İhracatın Yıldızları Ödül Töreni”nde başarılı firmaların çevre dostu bir etkinlikle ödüllendirildiğini ve 2024 yılı bütçesinin 71 milyon 150 bin TL olarak belirlendiğini aktardı.  Haber Merkezi