Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Video Haberler

BALIKESİR’DE KUVA-Yİ MİLLİYE RUHU

16 Mayıs 1919 tarihinde düşman işgaline karşı Alacamescit’te bir araya gelen 41 Bayrak Adam’ın yaktığı Kuvâ-yi Milliye ateşinin yıldönümü, düzenlenen anlamlı bir yürüyüş ile anıldı.

VİDEOYU PAYLAŞ

16 Mayıs 1919 tarihinde düşman işgaline karşı Alacamescit’te bir araya gelen 41 Bayrak Adam’ın yaktığı Kuvâ-yi Milliye ateşinin yıldönümü düzenlenen yürüyüş ile başladı. 41 Adam anısına Okuma Yurdu’ndan başlayan yürüyüş Alacamescit Camii’nde Mevlid-i Şerif okutularak son buldu. Programda şehitler için pilav ayran hayrı düzenlendi.

Etkinlikte konuşan Balıkesir Vali Yardımcısı Mustafa İlhan “ Bugün Kuva-yi Milliye ruhunun fitilinin yakıldığının 105. Yıldönümü. Ne mutlu ki, Kuva-yi Milliye ateşi bu topraklarda yakıldı. Yürüyüşümüzün başlangıç noktası olan yerden yanan bu ateş bütün Anadolu’ya yayılarak kadınıyla, kızıyla, yaşlısı ve genciyle hepsiyle bu kutlu mücadeleyi verdiler. Bize bu cennet vatanı hediye ettiler. Onları rahmet ve minnetle yad ediyorum. Saygılarımı ve sevgilerimi sunuyorum” dedi.

DSC 0801 1 - Marmara Bölge: Balıkesir Son Dakika Haberleri ile Hava Durumu

“İSTİKLAL MADALYASI’NI GETİRECEĞİZ”

İstiklal Madalyası’nın Balıkesir için önemini dile getiren Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Akın “Bizler önce bu memleketin, Kuva-yi Milliye’nin torunları olduğumuzu unutmamamız lazım. Neden? 15 Mayıs’ta İzmir işgal ediliyor ve 16 Mayıs’ta yiğit Balıkesirliler Alaca Mescid’te milli mücadeleyi başlatıyor. İşte milli mücadeleyi başlatanların torunları olarak bizde bu memleketimizde ve ülkemizde mücadele vermeye devam ediyoruz. Milli mücadeleyi başlatan ve Türkiye’ye yayan şehitlerimizin torunları olarak Balıkesirliler İstiklal Madalyası’nı sonuna kadar ediyorlar. Belediyemiz, Milletvekillerimiz ve hemşehrilerimiz ile bu mücadeleyi vererek yiğit Balıkesirlilerimize hakettikleri İstiklal Madalyası’nı getireceğiz” şeklinde konuştu.

Ömer Faruk ALA

DSC 0814 - Marmara Bölge: Balıkesir Son Dakika Haberleri ile Hava Durumu

 

 

 

DİĞER VİDEOLAR