Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

BALIKESİR ORMAN YANGINLARINA KARŞI HAZIRLANIYOR

Vali İsmail Ustaoğlu başkanlığında Orman Yangınları ile Mücadele Komisyonu Toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda, orman yangınlarına karşı yapılan hazırlıklar ve alınacak tedbirler ele alındı.

Vali İsmail Ustaoğlu başkanlığında

Yangın Sezonu Hazırlıkları Değerlendirildi

Balıkesir Orman Bölge Müdürlüğü Yangın Yönetim Merkezi’nde düzenlenen toplantıda, geniş ormanlık alanlara sahip olan Balıkesir’de yaz aylarında artan yangın riski konuşuldu. Orman Bölge Müdürü Kemal Kayıran, yangın istatistikleri, 2023 yılı orman ve kırsal alan yangınları, personel durumu, kara ve hava araçlarıyla ilgili bilgiler sundu. Kayıran, 2023 yılında toplamda 98,66 hektar alanda 71 orman yangını ve 432 kırsal alan yangını yaşandığını belirtti. Yangınlara müdahale süresinin ortalama 13.57 dakika olduğunu vurguladı. Yangınların büyük çoğunluğunun ihmal ve dikkatsizlikten kaynaklandığını ifade eden Kayıran, bilinçlendirme ve eğitim çalışmalarının önemine değindi. 2023 yılında 903 kırsal mahallede 12 bin 855, 2024 yılında ise 802 kırsal mahallede 10 bin 186 kişiye, arıcı, avcı ve çoban gibi vatandaşlara eğitim verildiğini aktardı.

Gönüllü Vatandaş Sayısı Arttırılacak

Toplantıda, kamu kurum ve kuruluşlarının yangınlarla mücadele kapsamında alması gereken tedbirler ve sorumlulukları tartışıldı. Geçtiğimiz yıl alınan kararların yanı sıra yeni kararlar da masaya yatırıldı. Vali Ustaoğlu, 612 bin hektarlık alanıyla yüzde 50’si yeşil örtüyle kaplı olan Balıkesir’de alınacak önleyici tedbirlerle sorunsuz bir yaz mevsimi geçirmeyi umduklarını belirtti. Ustaoğlu, “İlimiz, yoğun rüzgar ve düşük nem oranı nedeniyle yüksek yangın riski taşıyor. Yangınlara müdahalede güzel bir altyapıya sahibiz. Geçtiğimiz yıl 13 dakika olan müdahale süremizi bu yıl daha da düşürmeyi hedefliyoruz. Alacağımız önleyici tedbirlerin sahada etkin bir şekilde uygulanması ve sıkı takip edilmesi çok önemli. Bunun için tüm kurumlarımızla koordinasyon ve hızlı iletişim halinde olmalıyız. Duyarlılığın arttırılması için bilinçlendirme faaliyetleri aldığımız tedbirleri güçlendirecektir. Gönüllü vatandaşlarımız da bizim en büyük destekçimiz. Bu nedenle teşvik edici yöntemlerle gönüllü vatandaş sayımızı arttırma gayretindeyiz.” şeklinde konuştu.

Haber Merkezi