Yazmak insanı hayallerine kavuşturan büyük bir köprü. Yazma hayali olan ve yazarlığa ilgi duyan gençler kendini geliştirmek için doğru metotları kullanabilirler. İyi bir yazar olmak için çok fazla kitap okunmalı. Kitap okudukça kelime dağarcı geliştiği gibi hayal dünyası da genişler. Yazarların ufkunun geniş olması gerekir.

**

İyi bir yazar hayal ettikleriyle vardır. Ufkunu genişleten, karakterler yaratan iyi bir anlatıcı içindeki taşan duyguları kağıda dökmek ister. Aldığı bir kağıt ve kalem bir anda kocaman bir dünyaya dönüşür. Yazarlar da yeni hikayeler yaratmak için çok fazla hikaye okumak ya da yaşamak gerekir.

**

En iyi anlatıcı en çok okuyan ve öğrenendir. Ne kadar öğrenilirse o kada iyi yazılır.  Yazar olmanın temeli yazmaktan ziyade çok okumaktan geçer. Yazarlık bir sürahi gibidir. Doldurmadan boşaltacağınız hiçbir şey olmaz. Ne kadar çok okursanız, o kadar çok yazmaya hazır hale gelirsiniz. Yazarları ayırt etmeden herkesten bir şeyler okuyun. Edebi niteliği olan kitaplara daha da ağırlık verin.

**

İyi bir yazar aynı zamanda iyi bir araştırmacıdır da. Bir konu hakkında yazılar yazarken hafızasındaki bilgilerle yetinmez. Her zaman farklı bilgilerle yazısının içeriğini zenginleştirir. Farklı kaynaklardan toparladıkları yazılar da tadından yenmez.

**

Sürekli okuyun. Okumanın zararı yoktur. Ancak sizi geliştirecek, ilgi alanınız olan ve nitelikli okumalar yapmanız gerekir.

Yazmayı bir an olsun bile bırakmayın.

Yazdığınız her şeyde, herhangi bir mesajlaşmada bile yazım ve dilbilgisi kurallarına dikkat edin. Yazar olmaya karar verdiyseniz bu kaçınılmaz bir durumdur.

Yazar olmak için bir okul ya da bir bölüm yoktur. Her edebiyat okuyan da yazar olacak diye bir şey de yok. Yazarlık kursları ve sertifikalar bitirerek yazar olunmuyor.

Burçlarla ilgili yapılan yorumları bir kenara bırakın. Burcunuz ne olursa olsun, yazmak bütün sanat dallarıyla alakalı olarak büyük bir çaba gerektirir. Ne kadar yetenekli olursanız, ne kadar beceriniz varsa da kendinizi her koşulda geliştirmeniz gerekir. Bu çok bilmiş olarak ya da yetenekliyim tavırlarıyla olmuyor. Emek vermeniz şart.

Hayatını yazsa roman olur… gibi düşüncelerden uzak durun.

Yazmak istiyorsanız öncelikle kendinizi bu yönde geliştirin. Sürekli bir şeyler karalayın. Yazmayı kendinize bir alışkanlık olarak edinin. Yazmaya başlamadan önce kendinize ne tür bir yazı yazacağım sorusunu sorun. Bunun cevabını verirken isteklerinizi, bakış açılarınızı, yeteneklerinizi göz önüne alarak verin. Gençseniz, kanınız deli akıyorsa öncelikle okumalarınızı yaparak, kendinizi geliştirin. Sakın bir çırpıda yazmaya karar vermeyin.

Yazarlık öyle bir anda olan bir şey değil. Emek, sabır ve zaman gerektiriyor. Kitap yazma aşamaları hakkında tecrübeli bir yazardan da bilgiler alabilirsiniz. Unutmayınız, karşılaştığınız her şey sizlere bir şeyler anlatacak, kitabınızın konusu hakkında sizlere bir şeyler söyleyecektir. Bir yazar olmak istiyorsanız öncelikle çevrenizdeki olan şeyleri çok iyi bir şekilde incelemeniz gerekir.

İstediğiniz şeyin gerçekten yazmak olup olmamak konusunda kendinizden emin olunuz. Yazmaya karar verdiğiniz zaman onu asla yarım bırakmayınız. Yazılarınızın zamanla kıvama geldiğini unutmayınız.