Sevgili çocuklar, karnelerinizi aldınız ve dinlenmek için bir tatil sürecine girdiniz. Bu dönemde kendinizi yormadan yaptığınız ders tekrarları ve sporlar sizleri daha da motive edecek. Verimli ve keyifli bir yarıyıl geçirmek için belli bir düzen sağlanmalıdır. Özellikle de ders çalışmak için kısa molalar verilebilir.

Ara tatil demek aslında öğrencilerimiz için uyumak, dinlenmek, gezmek, sosyal aktivitelerde bulunmak hatta bilgisayar oyunları demek. Ancak bunun yanında konu eksikliklerini tamamlamak için de son derece güzel bir fırsat.

Öncelikle öğrencilerimiz kendilerine göre bir plan program yapıp eksikliklerini belirlemeli ve tam konularını da belirlemeliler. Bildiği konuların kısa bir tekrarını yaptıktan sonra da eksik konularını tamamlamalılar. Bu tekrarların yanında soru çözümüne de zaman ayırmalılar çünkü soru çözmek demek konu tekrarı yapmak demek.

Tabi ki bu şu demek değil, bütün öğrencilerimiz 15 gün boyunca dersten kafasını kaldırmasın sürekli ders çalışsın dışarı çıkmasın gezmesin demek değil. Çalışmalarının yanında ailelerine zaman ayırsınlar sosyal kültürel aktivitelerde bulunsunlar ve tabi ki de dinlenmeyi unutmasınlar çünkü yorucu bir dönem geçirdik bu dönemin yorgunluğunu atmak için de kendilerine dinlenmek için zaman ayırmaları gerekiyor. Böylede ikinci döneme daha dinamik ve motive başlamış olurlar.

Tatilden etkin şekilde yararlanabilmek için, ailenin de katılımıyla her gün yapılacak tüm etkinliklerin yer aldığı haftalık etkinlik programı yapmak ve programı aksatmadan uygulamak gerekmektedir. Bu çalışma öğrencinin amaç belirleme ve amacına odaklanma becerisini geliştirecektir.

Haftalık programda günün hangi saatlerinin oyuna ve arkadaşlarla buluşmaya ayrılacağını belirlemek de unutulmamalıdır. Havaların izin verdiği ölçüde açık havada oyun oynamak ve arkadaşlarla buluşmak ruhsal ve bedensel sağlıklarını da olumlu yönde etkileyecektir.

Haftalık programda birinci dönem işlenen konuların tekrar edilmesi için ilkokul öğrencilerinin bir saat, ortaokul öğrencilerinin 2 saat ayırmaları doğru olacaktır. Lise öğrencileri hangi konularda eksikleri varsa çalışma sürelerini ona göre planlamaları gerekmektedir. Ayrıca tüm öğrencilerin günde 30 dakika,1 saat arası kitap okumaları gerekmektedir.

Gelecekte başarılı olabilmeleri için günümüz çocuklarının akademik ve sosyal-duygusal becerilerini geliştirmemiz hayati önem taşımaktadır. Bu amaçla tatilde çocuklarımızın büyük çoğunluğunda karşılaştığımız sosyal duygusal beceri eksiklerini geliştirmeye önem vermek gerekiyor. Çocuklara sorumluluk alma ve aldığı sorumluluğu yerine getirme becerilerini geliştirmek için bir iş ya da etkinliği sonuna kadar sabrederek yapabilmelerini gerektiren görevler verilebilir.