Son dönemde pek çok sosyal medya kullanıcısının hesabını, büyüleyici güzellikteki profil fotoğrafları süslüyor. Milyonlarca insan Lensa AI isimli uygulama sayesinde kendi kusursuz avatarını oluşturabiliyor. İnsanlar Lensa AI ile kendilerini bir elfe, anime karakterine, Orta Çağ’dan fırlamış gibi görünen bir savaşçıya, yakışıklı bir prense veya güzel bir prensese dönüştürebiliyor.

Öte yandan uygulama ile oluşturulabilecek bu avatarların, yani insanların kendilerini dönüştürebilecekleri bu formların neredeyse bir sınırı yok. Çünkü Lensa AI, açık kaynaklı bir yapay zekâ uygulaması. Uygulama, kısa sürede kazandığı popülerlikle sosyal medyada da oldukça dikkat çekiyor, her geçen gün daha fazla insan tarafından kullanılıyor.

 Ancak uygulamayla birlikte ortaya çıkabilecek bazı ciddi tehlikeler de var!  “Lensa AI nedir,” son dönemin en sık sorulan soruları arasında. Temelde bir fotoğraf ve video düzenleme uygulaması olan Lensa AI, 2018 yılından beri kullanılıyor. Ancak uygulama, inanılmaz popülerliğini geçtiğimiz birkaç ay içerisinde kazandı. Milyonlarca insan kasım ayının sonunda ve aralık ayının başında uygulamayı cep telefonuna indirerek kullanmaya başladı.

Uygulamanın son dönemde bu kadar popüler hale gelmesinin sebebi ise uygulamaya eklenen “Magic Avatars” (Sihirli Avatarlar) isimli özellik. Sihirli Avatarlar özelliğinden önce Lensa da pek çok fotoğraf düzenleme uygulaması gibi, kullanıcıların temel fotoğraf düzenlemeleri yapmasına olanak tanıyordu. Ancak yapay zekânın gücünü kullanan Sihirli Avatarlar özelliği uygulamanın son dönemde büyük bir popülerlik kazanmasını sağladı.

Lensa AI, Sihirli Avatarlar özelliği sayesinde muhteşem görseller oluşturuyor

Kullanıcılar bu özellik sayesinde farklı temalara sahip kusursuz görseller elde edebiliyor. Uygulama özellikle bir sanat eserini andıran profil fotoğrafları oluşturmak için tercih ediliyor. Peki, Lensa AI nasıl kullanılıyor? Uygulama, “Stable Diffusion” isimli makine öğrenme modelini temel alarak kullanıcıların gerçek fotoğraflarını işliyor ve ortaya büyülü görüntüler çıkıyor.