Cuma günü itibariyle Eylül ayından beri devam etmekte olan Eğitim-Öğretim süreci iki haftalık tatil dönemine giriyor, yoğun şekilde devam eden serüvenin ilk partı öğrenciler, eğitimciler ve ebeveynler için içinde bir çok acı tatlı ânıyla ve ögrenme süreçleriyle birlikte sona eriyor.

Peki bu tatil dönemini etkili şekilde değerlendirmek için neler yapılmalı?

Öncelikle dinlenmeye ve arınmaya özen göstermek, sonraki dönemdeki verimi artırmak için çok önemli. Fakat, dinlenirken teknolojik aletleri kullanım noktasına dikkat etmeyi ihmal etmemekte yarar var. Bu noktadaki ideal süre olarak sayabileceğimiz zamanlamaya riayet etmek ve bu zamanlamanın yetişkinler içinde geçerli olduğunu göz ardı etmemek gerekiyor.

İlk 36 ay, hiç ekran kullanmamak bebeğin zihinsel gelişimi için çok büyük önem taşıyor. Bu açıdan uzak durmakta fayda var.

3-4 yaş arası dönemde 20 dk ile sınırlanmalı ve kullanımı iki parçaya bölünmeli, sabah 10 ve öğleden sonra 10 dk şeklinde bölmenizde yarar var.

4 yaşından itibaren ise Yaş × 10 dk kuralını takip edebilirsiniz. Bu noktada Liseye kadar max süreyi 90 dk ile sınırlamaya dikkat edilmeli.

Lise döneminden sonra yetişkinlik dönemide dahil olmak üzere günlük kullanım süresini 120 dk ile sınırlamak verimli olacaktır.

Bu noktada aklınıza şu takılabilir, hocam bu süreler çok az değil mi? Buna nasıl adapte olabiliriz?

Bu düşünce bir noktaya kadar anlamlı ve

gerçekçi ama şunu unutmamak gerekiyor. Paracelcus'a göre her şey zehirdir önemli olan dozu.

İlacı zehirden ayıran şey dozu, fazla sevgi, ilgi, kullanım süresi, şefkat, yakınlık ...

Dinlenme döneminde gelişim adına yapabileceklerimizden bahsedecek olur isek;

Bu noktada bir araştırmadan bahsetmek istiyorum: Psychology Today’de yayınlanan bir makaleye göre 8 alışkanlık bilişsel becerileri geliştirmeye yardımcı oluyor.

1. Fiziksel aktivite

2. Tecrübeye açıklık

3. Merak ve yaratıcılık

4. Sosyal bağlantılar

5. Meditasyon

6. Yeterli uyku

7. Stresten uzak durmak

8. Zihin Egzersizleri

Bu noktada GETAP sahip olduğu zihin egzersizleri ile bireyin öğrenme becerilerini geliştirmesine yardımcı olarak bilişsel performansını arttırmaktadır.

Bilişsel becerileri geliştirmenin faydalı olduğu alanlar nelerdir?

Bilişsel beceriler, çocukların fikirler arasındaki ilişkileri anlamalarına, neden-sonuç sürecini kavramalarına ve analitik becerilerini geliştirmelerine olanak tanır. Bilişsel beceri gelişimi çocuklara yalnızca sınıf ortamında değil sınıf dışında da faydalar sağlar. Bundan dolayı çocuklarda bilişsel becerileri destekleyerek akademik gelişim sağlandığı gibi sosyal gelişim de sağlanabilir.

Dinlenme ve gelişim dolu bir tatil dönemi geçirmebilmeniz dileklerimle...