Okulların açılmasıyla beraber Balıkesir’deki araç fazlalığı ve trafik sorunu had safhaya ulaştı.  Özellikle sabah mesai başlangıcında ve akşam mesai bitiminde ışıklarda beklemek sinirleri alt üst ediyor. Yol kenarlarında tek sıra park halinde olan araçlar yavaş yavaş iki sıra hatta ve hatta üç sıra halinde park etmeye başladı.  Sürücüler işin kolayını bulmuş ve hiçbir sorun olmayacağını düşünerek dörtlüleri yakıp şehir merkezinde işlerini halletmek için araçlarını yol kenarlarına kaldırımlara kadar bırakıyorlar. Şehrin içini bir kargaşa aldı gidiyor, susmak bilmeyen korna sesleri, sıkışık trafik, kazalar vs. Peki bunların sebepleri neler?

– Yolların dar olması

-Trafik ışıklarının zamanlama ayarının yanlış olması

-Hatalı park eden araçlar

-Denetimlerin yetersizliği

– Toplu taşıma araçlarına rağbet gösterilmemesi

-Diğer araç ve yayalara saygı gösterilmemesi

-Aracın gereksiz kullanılması

Emniyetin ve trafik polislerinin özellikle mesai başlangıç ve bitişlerinde ekstradan önlem alması gerektiğini düşünüyorum. Önümüz kış, yağmur ve kar yağdığında yaşanılacak keşmekeşliği tahayyül edemiyorum..

Hayatımızın her yerinde arabayı bir yaşam tarzı olarak görmeye başladık. Hayatı kolaylaştırmak ya da zorlaştırmak biraz da bizim elimizde.

Balıkesir’de yaşayan bireyler olarak öncelikle şehrimizin park sorununu ve buna göre davranmamız gerektiğini bilelim. Zaten şehrimizde bir yerden bir yere gitmek fazlaca vaktimizi almıyor. Yüremek ya da toplu taşıma araçlarını kullanmak en azından kendi işlerimizi kolaylaştırdığı gibi şehir trafiğini de rahatlatacaktır.  Geçenlerde okuduğum bir makalede  Almanya’nın ücretsiz toplu taşıma seçeneğini gündemine aldığı yazıyordu. Bunu Avrupa Birliği’nin hava kirliliği standartlarını karşılamaya yönelik bir çözüm yolu olarak düşünüyorlarmış. Bence bizimde belediyemiz toplu taşıma araçlarını makul fiyata çekerse şehir trafiğini rahatlatır ve hava kirliliğine de önlem almış olur.

Ulaşımda toplu taşımanın önemi her geçen gün artmaktadır. Balıkesir Büyükşehir olduktan sonra artan yoğunluğu çözmenin bir yolu da metro hattının planlanarak bir an önce faaliyete geçirilmesidir.

Bu şehir hepimizin ve burada yaşamayı kolaylaştıralım.

Sakin ve huzurlu şehrimizi kaybetmeyelim.