Son kullanıcı olarak biz pek fark etmesek de Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Çin, Japonya ve Tayvan gibi ülkeler son günlerde yardım çığlıkları atıyor.

Dünyada eşi benzeri görülmemiş bir çip kıtlığı yaşandığını belirten üreticiler cep telefonu, elektrikli ev aletleri hatta otomotivde kullanılan çiplerde kıtlık olduğu için üretimlerinin azaldığını belirtiyor.

Sorunun temelinde hepimizi derinden sarsan koronavirüs süreci yer alsa da bazı çip üreticileri salgın ortaya çıkmadan önce bile ürünlerine yönelik büyük talebi karşılamanın zor olduğunu belirtiyorlar.

Salgın ortaya çıktığında birçok çip fabrikası kapandı. Açık kalanlarsa ne yazık ki talebi karşılayamadılar.

Çip kıtlığı nedeniyle Acer geçtiğimiz günlerde talebin yalnızca yarısına karşılık verebildiklerini açıkladı, Ford ve Fiat üretime ara verdi, PS5 gibi oyun konsolları artık stoklarını yenilemekte zorlandıklarını belirttiler.

Çip kıtlığı Beyaz Saray tarafından "ulusal güvenlik sorunu" olarak görülmekte.

Bu kıtlık artık dünyaca büyük fabrikaları hatta ülkeleri etkilemeye başlamışsa neden çip kıtlığını durdurmak için üretim yapılmıyor.

Aslında cevap üretim sürecinde yatıyor.

Çiplerin üretimi için gerekli olan silikonu saflaştırmak, eritmek ardından da soğutmak gerekiyor. Ama bu aşamaların oldukça temiz odalarda yapılması gerekiyor, hastane yada laboratuvar ortamlarından bile daha temiz odalar gerekmekte.

Bu silikonu soğutmak için ise günde ortalama 156 bin ton su gerekmekte, pandemi sürecinde kuraklıkla karşı karşıya kalan Tayvan ise ne yazık ki gerekli miktarı karşılamakta zorluk çekiyor.

Bitmiş bir çip yongasının tamamlanması 6 ila 26 hafta arasında sürebiliyor tabi bu da üretimi oldukça yavaşlatmakta.

En büyük işlemci üreticilerinden biri olan INTEL çip kıtlığının birkaç yıl devam edebileceğini açıkladı.

Pek çok firma çip üretimi için kolları sıvamış durumda, bu sorunu en kısa sürede çözmeye ve eski üretim hızlarına geri dönmek istiyorlar.