Afrika devasa şehir inşa etmek için başlatılan çalışmaların, önümüzdeki yüzyılın başlarında tamamlanması hedefleniyor. İstanbul, Londra, Moskova, Tokyo, Delhi veya Pekin gibi, dünyanın farklı bölgelerindeki pek çok şehrin ortak bir özelliği var. Bu “büyük şehirlerin” her biri, milyonlarca insana ev sahipliği yapıyor.

Ancak artan dünya nüfusu ve teknolojik olanaklar, gelenekselleşmiş şehir yapılarının da değişmesine neden oluyor. Dünyanın bazı bölgelerindeki büyük şehirler, çevrelerindeki daha küçük şehirleri “yutarak” büyüyor! Öte yandan son dönemde daha fazla gündeme gelen “megapol” isimli kavramla birlikte, “büyük şehirlerin” tanımı da değişecek gibi görünüyor!

Çünkü megapol, geleneksel olarak bildiğimiz “büyüklük” tanımlarının çok daha ötesindeki şehirleri ifade ediyor. Afrika, önümüzdeki süreçte tarihin ilk gerçek megapolünü inşa etmeye hazırlanıyor! Şehrin, 500 milyon insana ev sahipliği yapması planlanıyor!

Bu durumun en yaygın yaşandığı bölgelerin başında ise Afrika geliyor. Çünkü Afrika’da, birbirine fiziksel olarak oldukça yakın şehirler arasında bile pek çok açıdan inanılmaz farklar var. Bu nedenle pek çok Afrikalı, kendi küçük şehrini terk etmek ve metropol hayatına başlamak için çok daha istekli. Bununla birlikte Afrika, dünyadaki nüfus artışının en yüksek olduğu bölge. Afrika’daki şehirlerin şaşırtıcı değişiminde yüksek nüfus artışının getirdiği mecburiyetler de önemli bir rol oynuyor.

Günümüzde dünya nüfusunun yüzde 17’si Afrika’da yaşıyor. Afrika, Birleşmiş Milletler verilene 2100 yılında dünya nüfusunun yüzde 40’ına ev sahipliği yapacak! Yani önümüzdeki süreçte Afrika’nın gerçekten ama gerçekten büyük şehirlere ihtiyacı var! İşte bu ihtiyacın farkında olan yetkililer, onlarca yıl sürmesi planlanan hazırlıklara şimdiden başlamış durumda. Dünyadaki ilk gerçek megapol, Afrika’da inşa ediliyor… İnşasına başlanan megapolün, 500 milyon kişiye ev sahipliği yapması planlanıyor! Megapol, Afrika’daki 5 farklı ülkenin ve bu ülkelerdeki çok sayıdaki şehrin toprakları üzerinde yükselecek