Dünya üzerindeki her ülkenin kendine özgü kültürel alışkanlıkları ve gelenekleri var. Ancak bazı ülkelerdeki gelenekler, diğer toplumlar için oldukça sıra dışı.

Danimarka’da uzun yıllardır yaygın şekilde varlığını sürdüren, bebeklerin uyumaları için sokakta bırakıldığı gelenek de pek çok toplum için bir hayli ilginç. Bu sıra dışı Danimarka geleneğine göre, bebek arabalarının içerisindeki bebekler dondurucu soğuklarda bile dışarıda bırakılıyor.

Danimarkalılar, bu uygulama sayesinde bebeklerin daha rahat uyduğuna inanıyor. Ayrıca bu geleneğin bebeklerin genel sağlığına da iyi geldiği düşünülüyor. Öte yandan bazı uzmanlar, bebeklerin buz gibi havalarda bile sokakta bırakıldığı bu geleneğin, Danimarka’daki aile ve toplum yapısına da pozitif etkileri olduğunu ileri sürüyor.

Üstelik Danimarkalılara göre hiçbir hava koşulu, bebeklerin dışarıda uyumasına engel değil! Bu nedenle Danimarkalı ebeveynler, 2 yaşından küçük tüm çocuklarını herhangi bir mevsimde, herhangi bir hava koşulunda gönül rahatlığıyla sokakta bırakabiliyor.

Hava sıcaklığı sıfırın altında olsa bile! Çünkü bu uygulamanın kısa vadede bebeklerin daha kaliteli bir uyku düzeni kazanmasına, uzun vadede ise daha sağlık bir ömür sürmelerine katkı sağladığı düşünülüyor.

 

Bu uygulamanın bebeklerin bağışıklık sistemini güçlendirdiği ifade ediliyor