Sanal gerçeklik gözlüğüyle korku, kaygı gibi duygular sadece bir gözlük takıp konuşarak tedavi edilebiliyor.

Özellikle fobilerde sanal gerçeklik gözlüğünün oldukça etkili bir tedavi yöntemi olduğu söylenmekle birlikte göz tembelliği vertigo gibi fiziksel rahatsızlıklarda da kullanılmakta .

Geçtiğimiz günlerde Gazi Üniversitesinde, vertigo şikayeti bulunan bir hastaya sanal gerçeklik gözlüğüyle tedavi uygulandı.

İlaç, iğne tedavisi veya cerrahi müdahaleyle hastaların baş dönmelerinin ortadan kaldırıldığını ancak bazı durumlarda, hastalık tedavi edilse de kişinin denge problemi yaşamaya devam ettiğini ancak sanal gerçeklik egzersizleriyle denge sisteminin yeniden kuvvetlendirilerek, uyuyan hücrelerin uyandırılmasıyla tedavinin mümkün olduğu açıklandı.

Bağımlılık, korku, kaygı gibi durumlarda ise hastaya aşermeyle nasıl başa çıkılacağı nasıl hayır deneceği öğretilmekte.

Sanal gerçeklik gözlükleriyle fobileri olan insanlarsa korkularıyla yüzleştirilerek tedavi edilmekte.

Örneğin birinin yükseklik korkusunu yenmesine yardımcı olmak için onu yüksek bir yere çıkartılması gerekmekte yada asansör korkusu için asansöre bindirilmeli.

Bu hem hasta hem de doktor için oldukça vakit alan bir yöntemken bu gözlükler sayesinde ofisten çıkmadan tedavi mümkün olabiliyor.

Sanal gerçeklik gözlüğüyle yapılan tedavide doktor hastayla birlikte aynı ortama gözlük yardımıyla girerek hastaya isteklerini azaltma konusunda yardımcı olmakta.

Hastaya hayır deme becerisi gibi becerilerde katan bu tedavi yöntemi sağlık konusunda oldukça etkili.

Psikiyatride bu tedavilerin yaklaşık 10 yıldır kullanıldığı ama tedavinin de cihazlarında oldukça pahalı olması nedeniyle sadece sınırlı kişide uygulanabildiği bilinmekte. Gözlüklerse hem ucuzluk hem de erişim yönünden oldukça avantajlı bir tedavi yöntemi olarak görülüyor.

Daha pek çok tedavide kullanılması planlanan sanal gerçeklik gözlüklerinin gelecekte sağlık sektöründe ne kadar büyük bir yer kapladığını hep birlikte göreceğiz.