Dijital platformlarda öne çıkan yapımların birbirinden farklı özellikleri ortaya çıkıyor. Özellikle Netflix’te son günlerde popüler bir hale gelen Şahmaran dizisi de 8 bölüm olarak yayınlandı.

Konu itibariyle Adana’da geçen ve Şahmaran efsanesini konu alan dizide Serenay Sarıkaya, Burak Deniz ve Ramazan Mert Demir’in oyunculukları oldukça keyifli. Başarılı bir oyunculuk performansı gösterek başrollerin yanı sıra yardımcı oyuncular da performanslarıyla öne çıkıyor.

Bunun yanı sıra Şahmaran efsanesi de senaryo haline getirildi. Bu senaryonun bakış açısına göre izleyiciler ikiye ayrılmış durumda.

Beğenilerini ön plana çıkaran izleyicilerin yanı sıra ciddi eleştiriler de bulunuyor. Özellikle senaryonun hafif kaldığını söyleyen izleyenler Şahmaran efsanesinin basit bir şekilde işlendiğini belirtiyor.

Stephenie Meyer tarafından kaleme alınan Alacakaranlık eserinden de esinlenildiği düşünülüyor. Şahmaran ve Alacakaranlık arasındaki benzerlikler de eleştirilere maruz kalıyor. Yabancılarda vampir hikayesinin ülkemizde Şahmaran’a evrilmesi de dikkat çekiyor.

Şahmaran ya da şahmeran, efsanevi hikayesi ile nesiller boyu aktarılmaya devam ediliyor. Bir rivayete göre Akdeniz bölgesinde Yılankale olarak bilinen, Adana Osmaniye otoyolu civarında bulunan kalede yaşadığı öne sürülen Şahmeran, vücudu yılan, başı kadın kafası olan bir varlıktır. Yılanların şahı olduğu öne sürülen şahmeran, Türk mitolojisinde Erböke olarak da ifade edilmektedir. Şahmeran'ın ölümüne neden olan kişinin ise Lokman Hekim olduğu iddia edilmektedir.

Şahmaran dizisi de bu olayın etrafında gelişiyor.