Rıza Kayaalp ülkemizin yetiştirdiği önemli güreşçilerden ve kazandığı başarılarla da Tokyo 2020 Olimpiyatları’nda da altın madalya umutlarından bir tanesiydi.

Ülkemize 2012 Londra’da bronz, 2016 Rio’da gümüş madalya kazandırmıştı. Ancak Kübalı ezeli rakibi Mijain Lopez Nunez’e yarı finalde 2-0  kaybetmesiyle Bronz madalyada kaldı.

 Rıza Dünya Şampiyonaları’ndaki finallerde Kübalı rakibini 2011 İstanbul’da 4-0, 2015 Las Vegas’ta 1-0 mağlup etmesine rağmen Olimpiyat Oyunları’nda 2012 Londra’da Yarı finalde 6-0, 2016 Rio’da Finalde 3-0 yenilerek altın madalyanın kıyısından dönmüştü.

 Tokyo’da ise yine yarı finalde karşılaştığı müsabakalarda maalesef şansı yaver gitmedi. Lopez Nunez’in de başarısını tebrik etmek gerekiyor kazandığı 4. Olimpiyat altın madalyası ile 3 altın madalya ile rekoru olan Grekoromen stil güreşin efsane ismi Rus Efsanesi Alexander Karelin’i de geçerek adını Olimpiyat tarihe altın harflerle yazdırdı.

Rıza Kayaalp geçtiğimiz Nisan ayında Polonya’nın Başkenti Varşova’da yapılan Avrupa Güreş Şampiyonası’nda altın madalya kazanarak kariyerinin 10. Avrupa şampiyonluğunu kazandığı organizasyonda formdaydı.

Olimpiyat altını için hazırdı ancak bacağından yaşadığı sakatlık nedeniyle yarı final müsabakasında Mijain Lopez Nunez’e karşı güçlü mücadele ortaya koyamadı. Rıza 2024’te kota alırsa ve sakatlık gibi olumsuzluklar yaşamaz ise kariyerinde tek eksik olan Olimpiyat altın madalyasını alacağına gönülden inanıyoruz.