Futbolun günümüzde endüstri haline gelmesiyle birlikte pastadan büyük bir dilim pay almak isteyen köklü İngiliz, İspanyol ve İtalyan kulüp patronları bir gece ansızın yayınladıkları ortak bildiriyle Avrupa futboluna darbe vurdu.

JP Morgan’ın finansal destekçisi olacağı bu organizasyonun amacı kulüplere kazandıkları paralardan daha çok kazandırmak ve futbolu Amerikan tekeline alıp mücadeleci ruhunu yok ederek patronların kasasını doldurduğu bir oyun haline getirmek.

Gerçi son yıllarda baktığımızda Şampiyonlar Liginde son 8’e piyasa değeri milyarlarca Euro olan takımların kalması kapitalist sistemin futbolu da etkisi altına aldığı apaçık ortada. Avrupa’da birçok lig yönetimi, federasyon, taraftar grupları, eski futbolcu ve teknik direktör bu lige karşı olduklarını bu organizasyonun futbolun ruhuna aykırı olduğunu dile getirseler de 12’li ittifakın yolundan dönmeye pek razı olmadığı gözüküyor.

UEFA Başkanı Ceferin’in Avrupa Süper Ligi’ne katılan oyuncuların milli takımda oynamayacaklarını açıklaması üzerine Avrupa Süper Ligi Başkanı Florentino Perez ise buna karşılık “Bizde kendi Dünya Kupamızı yaratırız, büyütecek bir şey yok” sözleri her iki tarafın kılıçlarını çektiğini futbolda suların kolay kolay durulmayacağının açıkça ortaya koyuyor.

UEFA ve FIFA yapacakları acil toplantıda masadan her iki tarafın da kazanacağı bir formül ortaya koyabilecekler mi merak konusu ama gerçek şu ki artık Avrupa futbolunda hiçbir şey eskisi gibi olmayacak.