Geçtiğimiz Perşembe günü yeni asgari ücret açıklandı ve 2023 yılı için şimdilik 8 bin 500 Türk Lirası olarak belirlendi.

Yaklaşık %55 oranında zam yapılan asgari ücret şimdiki haliyle yeterli mi?

Aslında maaş artışından öncesinde 8 bin 500 Türk Lirası oldukça yeterliydi tabi bu rakam duyurulduktan sonra bir anda market raflarındaki 20 liralık sütün 28 liraya çıkartıldığını gördük bu durumda yeterli olur mu işte o biraz kafa karıştırıcı.

Bu artış bizlere şimdilik bir rahatlama sağlayacağı kesin ama bu rahatlamanın ve bu paranın alım gücünü korumasının pek mümkün olacağını düşünmüyorum.

Bu ancak kısa süreli bir rahatlama sağlar daha sonrasında bu tutarın enflasyon denen bu başımızdaki derde yenik düşeceğini düşünüyorum.

Tabi fırsatçılar ya da karından pay vermek istemeyen işverenler, stokçular gibi kendilerince krizi fırsata çevirmek isteyenler gibi bir grup da var.

Biz çalışanlara kısa süreli fayda sağlayacak olan bu maaş artışının belki de sıklığını arttırmalı senede 2 yerine 3 kez enflasyona oranlayarak zam yapmalıyız tabi bu durum biz çalışanları gerçekten rahatlatacak olsa da işvereni ne hale sokar bundan emin olmak oldukça zor.

Tabi bu artışlarda biz kendimizce ve kendi çıkarlarımızı göz önünde bulundurarak yorum yapıyoruz, iş verenleri de düşünmek zorundayız onları da göz ardı etmemeliyiz ki işsizlik veya sigortasız işçi çalıştırmak veya asgari ücretin altında eleman çalıştırmak gibi durumlar söz konusu olmasın. Tüm bunlar bir yana 8bin 500 Türk Lirası çalışanların da işverenlerinde tatmin olduğu bir tutar değil.

Sonuçta bu tutar iki tarafın bir fiyatta anlaşamadığı için Cumhurbaşkanı tarafından belirlenen bir tutar.

Tabi bu tutar hesaplanırken enflasyon hesaba katılıyor her ne kadar yüksek enflasyon bu maaş zammı denkleminde yer alsa da ülkemizin şuanda boğuştuğu bu yüksek enflasyon fırtınasında, maaş zammı duyurulduktan 5 dakika sonra marketlerdeki ürünlere zam getirecek kadar büyük mü bu fırtına, pek sanmıyorum.