Para tasarrufu sağlanması için bazı detayların bilinmesi gerekmektedir. Özellikle para ve finans hakkında bilinmesi gerekenler var. İnsan yaşamında oldukça önemli pek çok kavram ve nesne var. Şüphesiz para da bunlardan biri. Modern zamanlarda her insanın hayal ettiği gibi bir yaşam sürebilmesi için sahip olması gereken şeylerin başında para geliyor. Bu nedenle para pek çok insan için yalnızca mal ve hizmetlerin değiş tokuşu için kullanılan bir araç olmaktan daha fazla şey ifade ediyor. Elbette bu durum her insan için geçerli değil. Yine de paranın insan hayatında oldukça belirleyici olduğu su götürmez bir gerçek. Buna karşın pek çok insan para ve finans konularındaki bilgilerini ne yazık ki ancak tatsız deneyimlerin ardından artırabiliyorlar.

**

Paranın gerçek değeri satın alabildiği şeylerle değil sağladığı imkânlarla ölçülür. Pek çok insan sahip olduğu parayla ne satın alabileceğini düşünür. Ancak bu para ve yaşam arasındaki ilişkiye dair doğru düşünme pratiği değildir. Çünkü paranın asıl değeri satın alabildiği şeylerle değil size sağladığı imkânlarla ölçülür. Örneğin, emeklilik günleriniz için yeteri kadar para biriktirmeniz size çalışmadan geçirebileceğiniz bir zaman kazandırır. Veya birikmiş paranız olduğunda, işinizi kaybetme ya da beklenmedik masraflarla karşılaşma korkusu yaşamazsınız. Kısacası para, birtakım nesneler satın almanıza aracı olduğu zaman değil özgür ve endişesiz hissetmenize yardımcı olduğu zaman değerlidir.

**

Hayatınız boyunca zengin olma olasılığınız oldukça düşük. Elbette imkânsız değil ancak birdenbire yüksek meblağlar kazanma hayali gerçekçi değil. Bu nedenle olabildiğince tasarruflu olmak yapılacak en iyi şey. Böylece para ve yaşam arasında kurduğunuz bağı daha rasyonel bir zemine oturtabilir ve geleceğiniz için daha gerçekçi adımlar atabilirsiniz.

**

Yatırımlar, sabırlı olmayı gerektirir. Eğer gerçekten yüksek riskli bir girişim değilse yatırımınızın paraya dönüşmesi zaman alacaktır. Ayrıca gerçekten güvenli ve doğru bir yatırım yaptıysanız mutlaka karşılığını alacaksınız. Yapmanız gereken şey doğru ve güvenli adımlar atmaya devam etmek ve biraz daha sabırlı olmak. Finansal özgürlüğünüzü elinize almak için çaba harcayın. Yaşamınız boyunca sizi her açıdan hatta para ve finans konularında bile destekleyen yakınlarınız olabilir. Ancak finansal olarak başka insanlara az veya çok bağımlı olmak, bir süre sonra özgürlüğünüzü kaybetmenize neden olabilir. Bu sebeple finansal açıdan kendinizi özgürleştirmek için adımlar atmaya gayret gösterin.

**

Kazandığınızdan daha azını harcayın. Birikim yapmanın altın kuralı olan “kazandığından daha az harca” felsefesini ömrünüz boyunca aklınızdan çıkarmayın. Tabii beklenmedik durumlar karşısında finansal olarak bir felakete sürüklenmek istemiyorsanız! Başkalarının verdiği tavsiyelere karşı dikkatli olun. Özellikle de ekonomik olarak iyi durumda olmayan insanların tavsiyelerine karşı! “Herkesin her şeyi bildiği bu çağda” yatırım veya harcama yapmadan önce detaylı bir şekilde araştırma yapın ve ilgili konu hakkında bilgi edinin.