Yakın zamanda internette severek takip ettiğim birinin başından geçen bir olayı dinledim.

Olay tam olarak şu şekilde bu arkadaş evine 2  farklı firmadan internet bağlatmış.

Birisi normal kullanım için diğeriyse asıl olanda bir arıza meydana gelirse kullanmaya devam edebilmek için.

Günlük olarak kullandığı interneti 6 ay boyunca sorun olmadan kullanmasının ardında bir arızadan dolayı yedek internetine geçmiş.

Ama internet sürekli koptuğu için müşteri hizmetlerini arayarak iletişime geçmiş.

İnterneti 6 aydır hiç kullanmadığını ilk kez kullanacağını ama sürekli kopup  durduğunu söylemesinin ardından müşteri hizmetlerindeki yetkiliden şok edici bir cevapla karşılaşmış.

Evet 6 aydır siz bu internetin faturasını ödüyorsunuz ve bunu size biz satmışız ama satın aldığınız internet hizmeti sizin olduğunuz adreste bulunmuyor bu yüzden orada bu hizmeti kullanamazsınız diye bir cevapla karşı karşıya kalmış.

Yani adama var olmayan bir hizmet satılmış.

Bunu duyunca oldukça komiğime gitti.

Ve gülerken bir anda aklıma benim de daha önce benzer bir durum yaşadığım aklıma geldi.

Ben de daha önce 100 hızında internet satın almıştım ama hiçbir şekilde bana vaat edilen hızı alamadığım için müşteri temsilcisiyle görüştüğümde alt yapımın bunu desteklemediğini bu yüzden 16 da kullanmam gerektiğini söylemişlerdi.

Ama ben bunu satın alırken sormuştum alt yapımın bunu destekleyip desteklemediğini ve oradaki çalışanlar evet destekliyor hiç merak etmeyin gibi cümleler kurmuşlardı bana.

Bundan yaklaşık olarak 1 ay önce bir arkadaşım da bir internet sağlayıcısıyla bir problem yaşamıştı.

İnternetini kapattırmak istedi internet sağlayıcısı da ona bir modem verdiklerini ya bu modemi teslim etmesi gerektiğini yada ücretinin ödenmesi gerektiğini belirttiler.

Arkadaşım modemi götürdü interneti kapattırmak için başvurdu ve kapanmadı.

Evet interneti kapatılmadı birkaç gün sonra internet sağlayıcısıyla tekrar görüşüp neden kapanmadığını sorduğunda kendisine verilen modemin iade edilmesi gerektiğini o zaman internetinin kapatılacağını söylediler.

Ama zaten modem şirkete teslim edilmişken böyle bir durumla karşı karşı kaldı.

Sonunda sorun çözüldü ama yaklaşık 30 gün boyunca yapılan sayısız arama ve görüşmeyle çözüldü.

Bayide çalışan işçiler sırf işi hemen halletmek için yada sizin bu sorunu fark etmeyeceğinizi düşünerek “aynen bu en iyisi bir sorun yok merak etmeyin” gibi sözlerle bizleri kandırıyorlar.

“tamam ben hallettim merak etmeyin” gibi cümleler kurup ardın da muhtemelen ya birazdan hallederiz deyip yan tarafa atıyorlar işlemi .

Tabi bu benim düşüncem.

Evet belki bizler bunu fark edebilecek kadar bu konulara ilgiliyiz ama dedelerimiz ,anneannelerimiz bu işlerle bu kadar ilgili değiller bunu fark edemeyebilirler.

İnternetin hızından kopmasından yada modemden anlamamaları gayet normal biz bunlarla uğraşabiliyoruz ama ne yazık ki onlar bunlarla uğraşmıyorlar yada uğraşamıyorlar.

Bu yüzden pek çok zaman mağdur durumda kalıyorlar.

Ne yazık ki memleketimizde ki internet sorunu oldukça büyük ve bu sorunun acilen çözülmesi lazım.

Zaten düşük hızlara yüksek fiyat ödemek yeterince üzmüyormuş gibi böyle sorunlarla karşılaşmak ne yazık ki bizleri oldukça yıpratıyor.