Neden eski filmlerdeki kalite günümüzde yok.

Aslında uzun zamandır merak ettiğim bir durumdu bu ne zaman bir film izlesem aklıma takılırdı, neden bu film  eski filmlerden daha başarılı değil sonuçta günümüzdeki teknoloji ile mükemmel  işler ortaya konulabilir ama neden konulmuyor.

Neden günümüzde bir Star Wars, Matrix yada bir Lord Of The Rings gibi yapımlar çıkmıyor.

Sonuçta ellerinin altında teknoloji ellerinin altında bütçe desen yüzlerce milyon dolarlık bütçeleri var yeni yapımların.

O halde neden eski yapımlar kadar başarılı işler ortaya çıkmıyor.

Eski filmlerin efekt kaliteleri bile günümüzde filmlere taş çıkartacak nitelikte.

Günümüz filmlerinin bütçeleri de üstteki yapımların ortalama 3 katı civarında olduğunu düşününce insan çok kaliteli işler görmek istiyor.

Tabi bozuk saat misali arada sırada 1-2 başarılı yapım çıkıyor ama oldukça ender.

En başta ellerinin altında iyi senaryo yok herhalde diyordum ama bu kadar büyük şirketlerin senaryo bulamaması oldukça tuhaf bir durum olurdu.

Sonra iyi oyuncular mı yok ki diye düşündüm ama günümüzde oldukça başarılı oyuncular var

Bütçeler mi yetersiz diyeceğim ama oldukça yüksek bütçeli ortalamanın altında bir ton film var

Biraz araştırınca benim gibi düşünen insanlarla karşılaştım onlar a göre filmlerin başarısız olmasının en büyük nedeni teknolojinin gelişmesi.

Yani nasıl olabilir ki sonuçta teknoloji geliştiyse daha kaliteli işler ortaya çıkar neden teknoloji gelişti diye daha kötü işler ortaya çıksın ki değil mi ?

Aslında tam olarak öyle değil, son teknoloji kameralar ultra güçlü bilgisayarlar sayesinde binlerce sahne çekiliyor, çok daha çabuk montajlar yapılıyor.

Bu rahatlık insanların yeteneklerini körelttiğini iddia ediyor pek çok insan.

Eskiden olsa güneşin alternatifi yok. O sahne o gün o saatte    çekilmek zorunda yarına kalsa belki hava kapalı olacak belki yağmur yağacak yada bir sonraki sahne için gerekli olan yağmur, kar bitecek gibi zorluklardan dolayı insanların yetenekleri ön plana çıkıyordu.

Sık sık sahne değişimini montajlayacak vakit yada ekipman olmadığı için sahneler uzun uzun çekiliyordu.

İnsanlar zorluklardan dolayı farklı düşünmeye ve kendi sınırlarını, sektörün sınırlarını zorlamak zorunda kalıyorlardı .

Şu anda işlerin çok daha rahat ve hızlı yapılabiliyor olması insanları iyi etkilerken sektöre zarar vermekte olduğunu söyleyen çok fazla insan var

 

Bence bu konuda teknolojini sektöre zarar verdi çok daha korkunç bir taraf var.

Çoğumuz film izlemek için çeşitli platformlara aylık ücret ödüyoruz ve bu sayede istediğimiz zaman istediğimiz filmi izleyebiliyoruz yani sınırlı sayıdaki dvd lerden birini aramakla uğraşmak zorunda değiliz.

Tabi bu da yapımcıların çoğunun işine geliyor film kötü de olsa az da izlense güzel bir fiyata bu abonelik sistemlerinin içinde en çok parayı verene satıyor.

O halde neden milyonlarca lira harcayıp tek bir film yapsınlar ki  aynı paraya pek çok film yapıp daha az zamanda daha çok para kazanabildikleri için iyi bir filmdense ortalama pek çok filmi tercih ediyorlar.

Ama bu durum daha öncede belirttiğim gibi tüm yapımcılar, yönetmenler yada oyuncular için geçerli değil ama çoğunluk için durum böyle gibi gözüküyor.

Durum ne olursa olsun bizler izleyiciler olarak daha iyi yapımlar görmek istiyoruz.