Sertlik kavramı üzerinden ilerleyelim. Zorlukları aşmayı, dağın zirvesinde dolaşmayı, aynı minval üzerinde yol almayı,  nehrin akışını  debisini  ayarlamak gerekir. İnatçı düşünce, tutum,  davranışlarımızın karşılığı sert olur. Maddi ve manevi durumlarda, meetorolojik olaylar karşısında; insanın takındıgı  tavır ve edalar, yaşamı koruma , kendi konumunu belirleme üzerinden ilerler. Kendimize nasıl iyilik yaparızı düşünmek ve yazmak anlamlı olur.

Günlük siyasi, ekonomik, kültürel, ahlaki ve inanç değerlerimiz üzerinden tespitler yaparız.

İnsan yaşadıklarını ve gördüklerini, duyduklarını belli ilkeler çevresinde  değerlendirip paylaşmalıdır. Bu  paylaşımlar; merhametlilik, doğruluk,değer bilirlik, sadakat, cömertlik, sır saklama ve şevkatli olma gibi temel  değerler üzerinden olmalıdır. Söz ve davranışlarında bu ilkelere uygunluk gösterirken yumuşak ve dürüstçe  olması istenir. Toplumsal tanımı; MERTLİKTİR.  Bu değeri üzerinde taşıyan erkek BEYEFENDİ, bayan HANIMEFENDİ diye karşılanır ve uğrlanır. Mustafa Kemal Atatürk söylev ve demeçlerinde bu özeni gösterir.

ANADOLU SELÇUKLU  DEVLETİ DÖNEMİNDE; bu davranışlarıyla  öne çıkan mert insanlara BEYLİK sanı verilirken; beraberinde; bir AT, bir TUĞ, bir HEYBE ile UÇBEYLİĞİne atanır.

Bey, beyliğin gereklerini yerine getirmeyip, ahlaksız, haksız kazanç, ırz namusa tasallut…ettiğinde;
halk tarafından beyin beyliği TALAN EDİLDİĞİ belirtilir. Toplum huzuru ve güveni her türlü değerin üstünde yer alır.

Mevsim gereği rüzgarlar sertleştiğinde, hızı arttığında; kasırga tufan, hortum, tusunamiler gerçeklesir. Halk hava durumuna göre tedbirini alır.

Çamur, fırında pişirilip sertleştiğinde kırılganlığı, keskinliği artar. Kullanımında dikkat edilnmezse; insana ve çevreye zarar verir. Kesiciliği, çarpma, darbe gücü artar.

Toz, duman, is, pas ve  havamızı kiltetenler attıkça;  toz ve dumanın kokusunun keskinliği, boğucuculuğu artararak,  sert zehir haline dönüşür ve doğaya sayısız zararlar verir.

Maden, taş  kömönürü diyerek tanımladığımız yakıtlar karbonik bileşiklerdir. En sert karbonikler;  ELMAS;YAKUT ZÜMRÜT… gibi değerli taşlardır. Kullanım sırasında rastgele davranış istemezler, küçük düşme ve çarpmalarada  çok küçük parçalara ayrılırlar.

Kararlı, tutarlı, akıllı davranışlar, bey efendiğin temel taşlarıdır.

Merhametsiz, şom ağızlı, sabretmesini bilmeyenleri toplumumuz çok çabuk tespit eder ve değerini verir; “YARAMAZ ADAM!”

Adam gibi adamları, toplum ölçer, tartar, seçer öne çıkarır.

Bundan gayrısı artık kendinize kalmıştır * İ D U R A K İ *, YA EDEPLİCE, yaşar veya  kendi köşene çekilirsiniz.

Meşhur halk deyimidir;

“ Eşekten düşen, adam olurda; Attan düşen iflah olmaz… “

Sertlık, mertlik, cömertlik, yiğitlik, cesaret marifet, hak- adalet is kanun, nizam, dürüstlük, sadakat… ister. Bukelamun gibi renkten renge girmeyi, kabuk, tüy değiştirmeyi istemez. Sebat,(tutarlılık),sadakat(bağlılık), karşılıksız bağımlılık ister. Kendine, eşine, dostuna, akrabasına, kardesine ve tüm insanlığa herkes için gereklidir insani gereklilikler.

Sözün sonu;

“Sözü gizleyen değil, açık diyen MERT olur.

Söz ağızdan çıktı mı? Geri almak DERT olur.

Hızlı çıkış yapmadan, Durmayı da HESAP ET;

Yüksekten uçmak, hoş amma; DÜŞÜŞÜ DE ;

“SERT OLUR”

NE OLDUM? DEĞİL, NE OLACAĞIM DİYE HAYAL EDEDEKSİNİZ TÜM CANLAR?