İran’da ahlak polisi tarafından başörtüsü kurallarına uymadığı gerekçesiyle gözaltına alınan Mahsa Amini’nin hayatını kaybetmesi nedeniyle ülkede kadınlar ayağa kalktı. 22 Yaşındaki mahsa amini’nin ölümünün ardından iran’daki protestolar birçok kente yayıldı.

**

İran’da ahlak polisleri olarak da bilinen İrşad devriyeleri, 22 yaşındaki Mahsa Amini’yi gözaltına almış ve genç kadın hayatını kaybetmişti. Amini’nin ölüm haberinin ardından başlayan protestolar birçok kente yayılmış durumda. Çevik kuvvet ekipleri, protestocuları engellemek istediği için ülkenin birçok yerinde sokak çatışmaları yaşanıyor. Bazı dükkanlar protestoları desteklemek için kepenk kapatıyor. İnsanlar sosyal medyada tepkilerini gösterebilmek için saçlarını kesiyor. BM İnsan Hakları Komisyonu Amini’nin ölümüyle ilgili kaygılarını ve protestoculara uygulanan şiddetten duydukları endişeleri dile getirdi. Bu arada İstanbul’da yaşayan İranlılar da bir yürüyüş düzenlemek istedi. 18 Eylül’de Tahran Üniversitesi’nde başlayan öğrenci protestoları başkentteki neredeyse birçok üniversiteye yayıldı

**

Kadınlar bu kapsamda saçlarını kestirerek olayları protesto ettiler. Tüm dünyada İran’daki olaylar ilgiyle izleniyor. Bu kapsamda açıklamalar yapılıyor. İrandaki kadınların direnişi ve duruşu ilgiyle izleniyor. Kadın harekete geçerse dünyada değişim başlar.

**

Kadınlar başörtülerini çıkararak hem başörtüsü zorunluluğuna hem de polislerin şiddetine tepkilerini gösteriyor. Öte yandan İranlı ünlü kadın oyuncular da başörtüsü zorunluluğuna artık uymayacaklarını ifade etti. Türkiye’deki bazı kadın oyuncu ve şarkıcılar da İranlı kadınlara desteklerini, yaptıkları paylaşımlarla gösterdi. İran protestoları sokakta devam ederken sosyal medya platformu Twitter’da Mahsa Amini etiketi altında bir milyondan fazla gönderi paylaşıldı.

**

Kadınların harekete geçmesi ülkedeki dengeleri değiştirecek mi? Bundan sonra neler olacağı merak ediliyor.