Öncelikle COP25 nedir?

Günümüz dünyasının en büyük sorunlarından biri olan iklim değişikliği konusunun ele alındığı Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesinin(UNFCCC) bir diğer adıdır. Kyoto Protokolü, CMA1-3 Paris Anlaşmalarıyla eşdeğerdir.

2-15 Aralık 2018 tarihle arasında Polonya’nın başkenti Katowice’de 196 Ülkenin katılımıyla gerçekleştrilen COP24 konferansı Paris Anlaşması’nı kural kitabı olarak kabul etmiş ve yaklaşık 200 e yakın ülke tarafından kabul görmüştü. Hatırlarsak ABD Başkanı Donald Trump 1 Haziran 2017’de bir açıklama yaparak Paris Anlaşması’ndan çekileceklerini açıklamıştı.Söz gelimi yapılan bu anlaşmanın diğer ülkeler tarafından ABD’ye karşı ekonomik avantaj kazanmasına ve ekonomilerini daha iyi seviyeye çıkaracağını ileri sürmüş ve dünyanın diğer ülkelerini hiçe sayarak sadece ABD çıkarlarına uygun bir anlaşma koşulu oluşursa geri döneceklerini duyurmuştur.

ABD bu anlaşmada neden önemli ??

Çünkü ABD dünyada Çin’ den sonra ikinci en büyük sera gazı emisyonuna neden olan ülkedir.2018 yılına kadar son üç yıllık periyotta karbondioksit salımında büyük düşüş yaşamış ve Paris İklim anlaşması’ndan çekilmesiyle beraber geçen bir yıllık süre itibariyle %3,4 artış göstererek anlaşma dışında çevreye verdiği kirliliği gözler önüne sermiştir. İşte bu sebeple ABD bu anlaşmada yer almalı ya da gereken her ne ise yapılmalıdır.

Aralık ayında düzenlenecek olan  COP25 zirvesi çok ama çok büyük bir önem taşımaktadır…

Bu zirve ile hem ABD hem de Brezilya gibi iklim değişikliği mücadelesine karşı olan ve kendi çıkarlarını düşünen ülkelere güzel bir ders verilmelidir. ABD’nin yanında neden Brezilya!?

Çünkü ; Brezilya’nın henüz çiçeği burnunda sayılan aşırı sağcı yeni lideri Jair Bolsonaro’nun Amazon Ormanları’nın büyük bir bölümüne sahip olmalarına karşı çevresel düzenlemeler konusunda gevşek tutumunu dünya yakından izlemektedir ve izlemeye de  devam etmektedir.

Sanırım düşünceler, davranışlar, çıkarlar değişmedikçe dünya da değişen pek bir şey olmayacak…

Hani bir atasözü vardır ya ’’Aba vakti aba, yaba vakti yaba alan yanılmaz.’’