Son yıllarda pek çok kişi stres, yorgunluk ve bitkinlik gibi durumlarla karşı karşıya kalıyor. Günlük yaşamda yapılan bazı değişiklikler ile birlikte tükenmişlik duygusu önlenebilir. Modenr yaşamdaki her türlü sorun ve sıkıntının giderilmesi ile beden ve ruh sağlığı da düzene girebilir.

**

Modern yaşamda hem iş hayatı hem de sosyal hayat son derece yorucu olabiliyor. Pek çok insan, gün sonunda evine büyük bir yorgunluk ve tükenmişlik hissiyle dönüyor. Üstelik bu yorgunluk ve tükenmişlik hali sonraki günlerde de devam ediyor! Eğer siz de çoğu zaman kendinizi yorgun ve bitkin hissediyorsanız, herhangi bir şey yapmak için gerekli enerjiyi bir türlü bulamıyorsanız, yalnız değilsiniz! Ayrıca endişe etmenize de gerek yok.

**

Pek çok insan, herhangi bir işi tamamlamak için uyku saatinden feragat eder! Ancak yeteri kadar uyumamak, enerji düşüklüğünün en temel sebeplerinden birisidir. Çünkü uykusuz geçirdiğiniz bir gecenin ardından sizi bekleyen şey bitkinlik, huysuzluk ve yorgunluktan başka bir şey değildir! İşte bu sebeple, her gün yeteri kadar uyumanız oldukça önemli. Bir insanın günde kaç saat uyması gerektiğine dair farklı yaklaşımlar var. Ancak pek çok uzman, sağlıklı bir gün geçirebilmek günde en az 7 saat uyumak gerektiğini söylüyor. Eğer uyumakta zorluk çekiyorsanız, bazı alışkanlıklarınızı değiştirin.

**

Örneğin yatmadan önce, kitap okumak veya müzik dinlemek gibi sakinleştirici şeyler yapabilirsiniz. Böylece uykuya dalmanız kolaylaşacaktır. Ayrıca, yatmadan önce telefon ve bilgisayar gibi elektronik cihazlardan uzak durmanızda fayda var. İşte, rutininizde yapacağınız bu ufak değişiklikler, çok daha sağlıklı bir şekilde uyumanıza yardımcı olacaktır. Böylece, yorgunluktan kurtulmuş ve enerji seviyesi yüksek bir insan haline gelebilirsiniz.

**

Stres, sadece zihinsel ve fiziksel sağlığınıza zarar vermez. Aynı zamanda yorgunluk ve bitkinlikle de yakından alakalıdır. Bu sebeple eğer stres yaşamınızın bir parçasıysa, yorgun ve endişeli hissetmeniz son derece doğal. Ancak stresi tamamen hayatınızdan çıkartmak, her zaman mümkün değil. Bu noktada yapılabilecek en iyi şey, hiç değilse hayatınızdaki stresi azaltmaya çalışmak! Bunun içinse öncelikle, yaşamınızdaki stres kaynaklarını tespit etmelisiniz. Çoğunlukla, iş veya okul yaşamındaki zorluklar en yaygın stres kaynaklarıdır. Ayrıca sosyal yaşamınızdaki ilişkiler de stresli zamanlar geçirmenize neden olabilir.

**

Hayatınızdaki stres kaynaklarını tespit ettikten sonra, stresi azaltmak için çalışmalara başlayabilirsiniz! Böylece, daha sağlıklı ve yorgun hissetmediğiniz bir yaşam sürmeniz mümkün olacaktır. Stresle baş etmenin en iyi yolu ise, keyif aldığınız sakin aktivitelere daha fazla zaman ayırmaktır. Örneğin, yürüyüşe çıkmak, kitap okumak veya sadece dinlenmek! Bu sayede stresin yaşamınızdaki etkilerini azaltarak enerji seviyenizi yükseltebilirsiniz.

**

Kendinizi sürekli yorgun, halsiz ve enerjisiz hissediyorsanız, beslenme alışkanlıklarınızı değiştirmeniz faydalı olabilir. Bunun için, çok yönlü bir diyet uygulayabilirsiniz. Böylece hem sağlığınız hem de enerjiniz daha iyi hale gelecektir.

**

Yorgun hissettiğinizde tatlı bir şeyler atıştırmak son derece cazip görünebilir. Ancak, şeker yorgun hissetmenizin asıl sebeplerinden birisidir! Şeker, vücuda kısa süreli bir enerji sağlar. Ancak kısa sürede tükenir ve eskisinden bile daha yorgun hissetmenize neden olur! Bunun sebebi, şekerin kan şekeri sevisinde artışa neden olmasıdır. Bazı bilimsel çalışmalar, şeker ağırlıklı beslenen insanların, ağırlıklı olarak sebze ve meyve ile beslenenlere göre %26 oranında daha yorgun hissettiklerini ortaya çıkardı. Öte yandan, şeker tüketimi genel sağlığınız için de son derece tehlikeli. Ancak yine de tatlı olmadan yaşayamam diyenlerdenseniz, şeker ihtiyacınızı meyvelerden gidermeye özen gösterin.

**

Su, yaşamsal bir ihtiyaç. Ancak su içmenin sağlık üzerindeki faydaları sizi şaşırtabilir! Çünkü su içmek, beyin fonksiyonlarını, ruh halini ve enerji seviyesini yükseltiyor! Bu sebeple, su içmenin enerji seviyenizi artıran en önemli etkenlerden biri olduğunu unutmayın. Yine de yeteri kadar su içmiyorsanız, günlük rutininize su içme sıklığınızı artıracak yöntemler ekleyin.

**

Sosyal ilişkiler, bedensel ve ruhsal sağlık için son derce önemli. Hatta, sosyal izolasyon kendinizi yorgun ve endişeli hissetmenize neden olacaktır. Öyle ki bazı araştırmalar, güçlü sosyal ilişkilerin zihinsel ve fiziksel sağlık üzerinde önemli etkisi olduğunu söylüyor. Yani, enerji seviyenizi yükseltmek ve sağlıklı bir yaşam için sosyal ilişkiler geliştirmek oldukça önemli.