Apple, akıllı telefon tamirlerini kendileri yapmak isteyenlere orijinal parçalar, aletler temin edeceğini açıkladı.

Apple yaptığı açıklamada kullanıcılara orijinal yedek parça temini konusunda eskisi gibi büyük bir kısıtlama uygulamayacağını vurguladı.

Apple kendisinin sağladığı parçalar, dokümanlar ve araçlar ile kendi onarım işlemlerini kendilerinin yapabileceklerini belirtti.

Batarya, ekran ve kamera modülü gibi pek çok parçayı doğrudan Apple'dan satın alabilecekleri ifade edilen açıklamada, bunları şirketin sağlayacağı aletlerle kendi başlarına değiştirebilecekleri belirtildi.

Apple, daha önce, yalnızca yaklaşık 5 bin yetkili servis sağlayıcısı ve 2 bin 800 bağımsız onarım hizmeti sağlayıcısına orijinal parçalara erişimi sağlarken artık tüm kullanıcılarına erişime sunacağını ifade etti.

Apple İşçilik maliyeti olmadan sunulan talimatlar ve yedek parçalarla kendi kullanıcılarını birer yetkili servise çevirecek gibi duruyor.

Tabi bu onarım sırasında oluşacak en ufak bir hatada biz kullanıcılar mesul olacağız.

Kullanıcıların kendi kendine onarımları için parça satışı gelecek yılın başlarında ABD'de 2022 yılında başlayacak. İlerleyen zamanlarda Mac bilgisayar gibi diğer Apple ürünleri içinde yedek parçalar satışa sunulacak.

Tasarrufun oldukça mühim olduğu şu günlerde bir an önce Türkiye’ye gelip bizleri servislerdeki uçuk fiyat tablolarından kurtarması ve diğer firmalarında bu başlatılacak hareketten örnek alması dileğiyle.