Gençlerin çoğu artık Avrupa’ya gidip işçi olmak istiyor.

Burada mühendis, mimar, doktor gibi nitelikli bir işte çalışmak yerine yurt dışına giderek garson, bulaşıkçı, temizlikçi gibi mesleklerde çalışmayı  tercih ediyor.

Tabi bunun bi alım gücüyle alakası var bir araba için burada 100 ay çalışacaklarına Avrupa da 8 ay çalışmaları gerekiyor.

Ama bu durum sadece şuana özel bir durum değil, sayılar aynı olmasa da 5 sene önce de benzer bir durumdaydı yada 10 sene önce de.

 

Ülkemiz uzun zamandır yüksek enflasyon ile mücadele ediyoruz acaba bu durumun enflasyonla mı bir ilgisi var diye düşünürsek de pandemi nedeniyle tüm dünyada bi enflasyon söz konusu tabi bu enflasyon rakamları bizim ülkemizdeki gibi 75 civarında olmasa da onlarda da mevcut.

 

 

İşsizlik yüzünden diye düşünürsek de doktor diplomasıyla burada da bulaşıkçı olabilirler ama gençler doktor diplomasıyla Avrupa’da bulaşıkçı olmak istiyor.

Kurumsallaşamamış firmaların çalışanlarına kötü davranması giriş çıkış saatinin belli olmaması yada onun işi dışında işler yüklenmesi ve üstleri tarafından ezilmesi nedeniyle mi??

Ama pekala Avrupa’da  mobbing uygulayan ve zorunlu mesaiye bıraktıran firmalarla dolu

Aslında yukarıda saydığım nedenlerin hepsi üstü üste binince gençlere ağır geliyor.

Evet belki bu düzen eskiden de benzerdi ama eskiden sosyal medya diye bir şey yoktu eskiden yurtdışında yaşayan insanların imkanlarını saniyeler içinde görüp market fiyatlarını tek tıkla öğrenme imkanı yoktu.

Hepimiz insanız ama biz Z Kuşağı olarak teknolojinin tam ortasına doğduk.

Bir hedef belirledik kendimize bu gerek bir  diploma gerekse bir araba bu hedef için yıllarımızı verip çabalarken yurt dışında birinin bizim hayallerimize bizden onlarca kat daha az çabalayarak ulaşması ömrümüzü verip aldığımız diplomayla girdiğimiz bir işte çalışırken, yurtdışında birinin hiç çabalamadan niteliksiz bir işte bizlerden çok daha fazla maaş alması, çalıştıkları ortamın bizlere kıyasla çok daha rahat ve stressiz olması bizlerin hedefini değiştirmesine neden oluyor bizler çok çalışıp az kazanırken onların tam tersi az çalışıp çok kazanması ve bunu bizlerin bilmesi Avrupa’da işçi olmak için yurt dışına çıkmasına neden oluyor.

Önceden de bunlar vardı sadece insanlar bunlardan haber değildi.

O yüzden bu konu bu kadar çok sık duyulan bir konu değildi burada üzücü olan tek bir konu var tüm bu sorunları düzeltebilecek kişilerin bu sorunları düzeltmek yerine kaçması.