Youtube’a yüklenen her içeriğin altında Like ve Dislike butonu bulunmaktadır. Türkçe’de beğeni ve beğenmeme

Bu butonlar sizin tepkinizi direk olarak yansıtan bir çeşit anket.

Bir videoyu işe yarar, öğretici veya kaliteli bulduğunuzda bu videoya Like(beğeni) bırakırsınız ve anında o sayı artar.

Yada bir videonun işe yaramaz, gereksiz veya kalitesiz olduğunu düşünüyorsanız da Dislike(beğenmeme) tuşuna basarsınız ve anında oradaki sayının ilerlediğini görebilirsiniz.

Mesela bilgisayarınızda bir sorunla karşılaştınız ve sorunu gidermek için Youtube’da yüzlerce video bulabilirsiniz peki hangisi gerçek çözümü barındırıyor nereden bileceksiniz?

Bunun en basit yolu videolardaki Dislike(beğenmeme) sayılarına bakmak, beğenilmeyen video kötüdür, başkaları da aynı videoya bakmış ve videoda çözüm olmadığı için dislike bırakmışlar, işinize yaramayacak bir videoda vakit harcamaya gerek yok daha çok Like(beğeni) alıp daha az Dislike(beğenmeme) alan videolara bakmak çözüm olacaktır.

Ama Youtube Dislike(beğenmeme) butonunu kaldırmaya karar verdi.

Aslında tam bir kaldırma değil siz gene o butona basabileceksiniz ama video üreticisi hariç kimse göremeyecek.

Peki neden?

Youtube bunu içerik üreticilerini korumak adına yaptığını iddia ediyor.

“bu butondaki sayının çok fazla olması içerik üreticilerini psikolojik  olarak zor durumlara sokuyor, yada linçe maruz kalıyor, bu ve benzeri durumları kaldırmak adına Disliek(beğenmeme) sayılarını gizleme kararı aldık”

Bu oldukça komik bir açıklama, sonuçta hala daha içerik üreticileri bu videodaki dislike sayılarını görebilecek göremeyecek tek kişiler o videoyu izleyenler.

Burada en karlı çıkacak kişiler reklam veren büyük şirketler.

Çünkü en çok Dislike(beğenmeme) alan videolar genelde reklam videoları.

Hatta en çok Dislike(beğenmeme) sayısına sahip video bizzat Youtube’a ait olan YouTube Rewind 2018: Everyone Controls Rewind videosu. 3 milyon beğenme, 19 milyon beğenmeme sayısına sahip. Fakat bu sayıların gizli kalması çok uzun sürmeyecek. Çünkü YouTube aldığı kararı kademeli olarak uygulamaya başladı.

Tarafsızca düşüncelerimizi paylaşabildiğimiz ender bir olaydı bu ki onu da elimizden alıyorlar ne yazık ki.