Yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınına bağlı olarak çift mutasyonlu Hindistan varyantı, Türkiye'de de tespit edildi.

Uzmanlara göre Hindistan varyantının covid-19 salgınından daha tehlikeli olduğu kesin olarak bilinmese de görüşler ve Hindistan da ortaya çıkan bu çift mutasyonlu varyantın yayılımının daha hızlı gerçekleştiğini görüyoruz.

Türkiye de 5 kişide görülen Hindistan varyantının diğer ülkeleri de yavaş yavaş etkisi altına aldığını biliyoruz. Araştırmaların devam etmesi nedeniyle bu yeni varyantın nasıl etkileri olduğunu henüz bilmiyoruz.

Hindistan varyantı, Covid enfeksiyonu geçirenlerin ve aşılı kişilerin koruyuculuğunu olumsuz etkileyebilir. Kişi, Covid enfeksiyonu geçirmiş olsa da aşılanmış olsa da şimdiki varyantlara karşı olan koruyuculuğu sıkıntıya girebilir.

Henüz etkileri belli olmasa da kendimizi covid-19 salgınından koruduğumuz gibi Hindistan varyantından da korumalıyız .

17 günlük kapanmanın ardından düşen vaka sayıları ve ölüm oranlarının azalmasını gözlemlesek bile  normalleşme durumuna girdiğimizi düşünmemeli ve artık hayatlarımızın bir parçası haline gelmiş olan maske ve dezenfektan kullanımını azaltmamalı aksine bu koronavirüs ve yeni tip covid-19 çift mutasyonlu Hindistan varyantından tamamen korunmak ve yok etmek için kendi aldığımız tedbir ve önlemleri arttırmalıyız .

Saygılarımla.