Bir HES’tir hayatımıza girdi çıkma bilmiyor.

Köylü Mehmet amcamın bile telefonunda HES kodu uygulaması veya şifresi var.

HES (Hayat Eve Sığar) Kodu, Covid-19 hastalığı açısından herhangi bir risk taşıyıp taşımadığınızı güvenli şekilde paylaşmanıza yarayan bir koddur.

Bu kodu, Kontrollü Sosyal Hayat kapsamında ulaşım ya da ziyaret gibi işlemlerinizi gerçekleştirebilmeniz için kurumlarla ve kişilerle ibraz etmeniz gerekmekte.

Bu kod sadece toplu taşıma araçları, toplu kullanım alanları gibi yerlerde geçirilecek süre boyunca bulaş riskini azaltmak amacına hizmet etmektedir.

Covid-19 ya da temaslı olan vatandaşlarımız toplu ulaşım aracı kullanamayacaktır.

Birlikte seyahat ettiğiniz diğer kişilerin sonradan Covid-19 testinin pozitif olması halinde sizi bilgilendirebilmemiz için kullanılır.

HES kodu almanın birden çok yolu ve yönetimi var.

Bugün gelinen noktada HES kodu hayatımızın bir parçası oldu.

Balıkesir’de bütün kamu kurumları bir yana berberlere, piknik alanlarına, marketlere hatta bir simit almak için girdiğiniz simitçide bile HES kodu sorgulaması yapılıyor.

Salgınla mücadele en önemli silahlardan birisi de HES kodu uygulaması aslında.

HES ile yaşamaya alıştık.

HES kodunu T.C. gibi ezberleyen bile var.

Uzun bir süre daha HES kodu uygulaması bizimle birlikte olacak gibi.

En iyisi hala ve hala HES kodu olmayanlar için bunu nasıl alabileceklerini kısaca anlatayım.

HES kodu üç yöntem ile alınır.

HES kodunuzu; Hayat Eve Sığar Mobil Uygulaması ( IOS ve Android) ile, 2023 kısa numarasına göndereceğiniz SMS ile; HES yazıp aralarında boşluk bırakarak sırasıyla; T.C. Kimlik Numarası, T.C. Kimlik Seri Numarasının son 4 hanesi ve paylaşım süresi (gün sayısı olarak) yazarak ve 2023’e SMS göndererek, Mavi Kartlı veya TC kimlik numarası 97, 98, 99 ile başlayan kişiler; HES yazıp aralarına boşluk bırakarak sırasıyla; T.C. kimlik numarası, doğum yılı ve paylaşım süresi (gün sayısı olarak) yazarak ve 2023’e SMS göndererek, T.C. Kimlik veya Yabancı Kimlik (99,98,97 ile başlayan) Numarası bulunmayan kişiler için Pasaport bilgileri ile; HES yazıp aralarında boşluk bırakarak sırasıyla, Uyruk, Pasaport Seri Numarası, Doğum yılı, Soyadı yazarak 2023’e SMS göndererek, e-Devlet ile, e-Devlet üzerinden HES Koduna ait işlemler; üretme, silme, sorgulama ve detaylarını görüntüleme işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

18 yaş altı çocuklarınız için HES kodunu e-Devlet üzerinden oluşturabilir ve alabilirsiniz.

Ayrıca; Yurtiçi GSM operatörüne ait numarası bulunmayan yabancı kişiler için Pasaport bilgileri ile; HES yazıp aralarında boşluk bırakarak sırasıyla, Uyruk, Pasaport Seri Numarası, Doğum yılı, Soyadı yazarak +90555 944 3821’e SMS göndererek HES Kodu alınabilir.

Saygılarımla.