Siyaset, ekonomi, enflasyon, işsizlik, göç politikaları derken ülkemizdeki gündem hep aynı. Biraz nefes almak, ülkede ve dünyada konuşulan başka konuların da olduğunu söylemek için, günlük rutin otobüsümüz şimdi farklı bir durağa yöneliyor. Bu durakta dizilerin, filmlerin, eğlencenin, sanatın konuşulduğu ve bu konular hakkında yaşanan önemli gelişmelerin anlatıldığı bilgiler bulacaksınız. İyi yolculuklar!

         Bu hafta film dünyasında öne çıkan en büyük gelişme kuşkusuz ünlü aktör Johnny Depp'in Amber Heard'a  karşı açtığı 50 milyon dolarlık iftira davası oldu. 14 aylık evlilikleri çeşitli iddialar ile bitmişti ama Amber Heard ''mee too'' kampanyasına üstü kapalı kendisini de dahil ederek, isim vermeden Johnny Depp'in kendisine şiddet uyguladığı gibi iddiaları bir gazete röportajında dile getirmişti ve Johnny Depp bir anda kendisini kamuoyunda en çok konuşulan isim olarak bulmuştu. Öyle ki, bir kadına şiddet uyguladığı için yıllarca başrolünü üstlendiği Karayip Korsanları Film serisinin oyuncu kadrosundan alındığı duyurulmuştu. Bu olayı daha sonra Johnny Depp davasında şöyle açıklıyordu '' Ben Karayip Korsanları filmindeki Jack Sparrow karakterini sıfırdan yarattım ama filmin yapımcısı henüz benim suçlu mu yoksa masum olup olmadığımı anlamadan, bilmeden beni film kadrosundan aldı. Amber Heard bu sayede benim her şeyimi elimden  almış oldu.'' Dava karşılıklı ilginç iddialarla sürerken bir haftalık davaya ara verildiğini duyurdular. Şimdi Johnny Depp;i savunan hayranları, Johnny'nin davayı kazanabilmesi için bu verilen arada her türlü Johnny'e yardımcı olacaklarını söylediler. Epey ilginç olan bu dava süreci Hollywood'da deprem yaratmışa benziyor. Bu dava sonucu aynı zamanda tüm dünyada ''kadın beyanı esastır'' tartışmalarını yeniden gündeme getirecek gibi duruyor.

     Gelelim Türkiye'deki medya alanındaki gelişmelere. Malum sayıları gittikçe artan dijital medya dünyasına bu kez de TRT dahil olacağını duyurdu. Çoğu kişi bu gelişmeyi eleştirse de,sıkı bir TRT 2 izleyicisi olarak ben bu gelişmeyi olumlu buldum. Hatta heyecanlandım. Eğer dijital medyada ses getirmek istiyorlarsa bence kesinlikle TRT2 ekibiyle çalışmalılar. TRT 2 'yi henüz izlememiş olanlar için özetlemem gerekirse her akşam, festival, sanat, tarihi filmlerle bizleri buluşturuyorlar. Çoğu zaman sinemada izleme şansı bulamadığımız yerli, yabancı festival filmlerini izleme fırsatı sunuyorlar bizler için. Eee ilgilisine duyurulur.

     Bir diğer gelişme ise, Netflix Türkiye'ye ciddi rakip olmaya gelen Disney+ Türkiye dijital dünyasına. Disney+ Türkiye Dijital plartformu yakın zamanda faaliyete geçecek ve şimdiden çekimlerine başlanacak dizileri özellikle dikkat çekici. Örneğin Aras Bulut İynemli ve Emma Watson'un başrollerde oynayacağı Atatürk isimli dizi hem dünyada hem de Türkiye'de büyük bir beklenti yaratmış gibi duruyor. Açıkçası Netflix'te yer alan Türkiye yapımı diziler son dönemlerde genellikle beğenilmeyince ve Netflix'e abonelikte istenen fahiş fiyat artışını da düşününce Disney+ iyi bir alternatif olacak gibi gözüküyor.

  Son olarak sizleri bir hafta boyunca gündem dışında tutmak için izleyebileceğiniz kaliteli yapımlar önermek istiyorum. Henüz izlemediyseniz Ayak İşleri dizisini ve Gibi'yi mutlaka izlemenizi tavsiye ediyorum. İzlerken gülmekten öldüm dersem abartmam.Komedi alanında iyi işler yapıyoruz bu sıralar. Yabancı dizi olarak da yeni bir bilimkurgu dizisi olan Severance'yi öneriyorum. Eğer benim gibi Black Mirror tarzı karanlık bilimkurgu yapımlarını seviyorsanız Severance tam sizlik. Haftaya görüşmek üzere.