Gözlerin kızarması ile birlikte göz yanması da çok sık görülüyor. Yanan gözler, kırmızıya dönebilen veya dönmeyen ve gözyaşı olan tahriş olmuş gözlere sahip olmayı ifade eder. Sulu gözler, gözlerde ağrı, göz akıntısı ve kaşıntı gibi diğer belirtilerle birlikte yanma hissi yaşarsınız. Hava koşulları, alerjiler ve hatta hastalıklar gibi pek çok farklı nedenden dolayı gözleriniz yanabilir.

Gözlerin yeterince kayganlaştırıcı sıvı üretmediği bir durum olan kuru göz sendromu (DES) gibi diğer nedenler genetik olabilir. Göz problemlerinizin nedeni ne olursa olsun, onları kontrol ettirmeniz ve mümkün olan en kısa sürede doğru göz tedavisi seçeneğini almanız gerekir.

Göz Yanmasının Nedenleri

İyi haber şu ki, yanan gözlerin çoğu nedeni hafiftir ve gözlerinizi fazla etkilemez. Ancak yanma hissi geçmezse, doktorun dikkatine değer ciddi bir sorun olabilir. Bu durumun en yaygın nedenlerinden bazıları şunlardır:

Kuru göz kalıcı veya geçici olabilir. Geçici tip göz kuruluğu, gözlerdeki tahriş edici maddelerden, çok fazla kontakt lens takmaktan veya grip ve soğuk algınlığı ilaçları gibi bazı ilaçlardan kaynaklanabilir. Soğuk algınlığı ilacı, örneğin burun akıntısını önlemek için sıvıları kurutarak çalışır. Bu, gözlerinizdeki sıvıları kurutarak kuru gözlere neden olabilir.

Geçici göz kuruluğu, gözleri dinlendirmek, göz damlası ve tahriş edici maddelerden uzaklaşmak gibi ev ilaçları kullanılarak tedavi edilebilir. Kronik kuru gözler, kuru göz sendromu adı verilen bir duruma bağlı olabilir. Bunun nedeni, kalitesiz gözyaşları veya yeterince gözyaşı üretememek olabilir.

Kronik kuru gözler

Yaş

Hızlı rüzgarlar ve duman gibi çevresel koşullar

Diyabet ve artrit gibi tıbbi sorunlar

Göz enfeksiyonları

Kontakt lenslerin uzun süre kullanılması

Bu durum için çözümler şunları içerir:

Gözyaşı drenajını önlemek için gözyaşı kanallarında cerrahi veya jel puglar yoluyla gözyaşı koruması

İltihaba karşı göz kapağı tedavisi

Gözleri nemli tutmak için çok sıvı almak

Havadaki nem seviyesini artırmak için klimaların kullanılması

Gerektiğinde gözlerdeki yaşları artırmak için göz damlası kullanmak

Gözleriniz kuruduğunda yanıp sönme hızını artırın

Dışarıdayken güneş gözlüğü takın

Gözyaşlarınızın kalitesini artıran takviyeler alın

*Toksinler, Alerjenler ve Toksinler

 

Evcil hayvanlara, polenlere ve hatta toza karşı alerjik reaksiyonların belirtilerinden biri de göz yanmasıdır. Alerjenler gittiğinde, tahriş de ortadan kalkacaktır. Diğer zamanlarda, gözünüze makyaj parçaları kaçabilir ve bu da gözyaşı, göz yanması ve diğerleri gibi kuru göz semptomlarına yol açabilir. Kum gibi daha büyük tahriş edici maddeler, hassas gözlerde sürtünmeye neden oldukları için gözlere fiziksel olarak bile zarar verebilir. Gözünüze böyle bir şey geldikten sonra, mümkün olduğunca ovalamaktan kaçının ve ardından nesneyi uzaklaştırın. Büyük tahriş edici maddeler korneada ülserlere neden olabilir. Bu kornea ülserleri enfekte olabilir ve gözlerin yanmasına veya incinmesine neden olabilir. Bu tahriş edici grup için basit çözüm, tahriş ediciyi çıkarmak, eğer çok küçükse, yıkayarak uzaklaştırmaktır.