Yakın zamanda vegan olmaya karar veren bir arkadaşımla veganlığın sağlıklı mı yoksa sağlıksız mı olduğu hakkında uzunca bir sohbet ettik.

Veganlar yani hayvansal gıda tüketmeyen insanlar daha mı sağlıklı ?

Ufak bir araştırmayla birlikte vegan insanlarda kalp-damar hastalaıkları başta olmak üzere hipertansiyon, obezite, diyabet hatta bazı kanser hücrelerinin vegan beslenenlerde çok daha ender olduğunu öğrendim.

İlk duyduğumda oldukça tuhaf gelmişti kulağıma yani Et, süt, bal, yumurta, peynir gibi gıdaları yemeden yaşayan birisi nasıl olurda hayatını sağlıklı bir şekilde devam ettirebilir.

Sonuçta yıllarca okullarda ,televizyonlarda ,kitaplarda ;kahvaltıda süt için yumurta yiyin, balık yemek çok sağlıklıdır ayda en az 2 kez balık tüketin sözlerini duyarak büyüdük.

Şimdi nasıl olurda bunları yemeyen biri yiyenden daha sağlıklı olur diye baya yordum kafamı ve araştırmaya devam ettim.

Konuyu deştikçe daha da ilginç bir hal almaya başladı.

Vegan beslenmenin artıları fazla olsa da eksileri de oldukça fazla.

Evet vegan beslenenlerde kolesterol, diyabet gibi hastalıklar daha ender görünse de b12 eksikliği protein eksikliği gibi rahatsızlıklarsa daha sık görünüyor.

Yani vegan olmak hem sağlıklı hem sağlıksız aslında.

Sadece ot yiyerek hayvansal gıdalardan uzak durarak yaşamak çocuklar ve yaşlılar için çok daha tehlikeli bir duruma sebebiyet verebiliyor.

Çocuklarda bolca ihtiyaç duyulan kalsiyum ve proteinin yetersiz alınması büyümenin durması hatta gerilemesine bile yol açabiliyor.

Yaşlılarda da durum benzer şekilde doku yenilenmesinin azalmasıyla birlikte dengeli bir beslenme şekline ihtiyaç duyuluyor.

Vegan beslenme felsefesi oldukça hoş gözükse de bizim bedenlerimiz için pek uygun değil sanırım.

Hayvansal gıdaları reddetmek ve bu şekilde beslenmek karma bir beslenme şeklinden daha sağlıklıdır demek pek doğru bir söylem değil.

En sağlıklı beslenme şekli ne sadece et yemekten nede sadece ot yemekten geçiyor hepsinden kararınca yemek en sağlıklısı.

Tabi sağlık konusunu da bir yana bırakarak düşündüğümde iskendersiz, kebapsız bir yaşam  benim için çok zor olurdu sanırım.