Günümüzde pek çok kişi vaktinin çoğunu sosyal medyada geçiriyor. Bu da ekran bağımlılığını arttırıyor. Teknolojinin, internetin ve sosyal medyanın giderek gündelik yaşamın parçası haline geldiği bu günlerde milyonlarca insan gününün önemli bir bölümünü bilgisayar, tablet veya telefon başında geçiriyor.

Yani farkında olalım ya da olmayalım çoğumuz “ekran bağımlılığına” yakalanmış durumdayız! Öyle ki bazı bilim insanları, ekran başında geçirilen uzun sürelerin yakında, psikolojide resmen tanınan bir bağımlılık biçimi olacağını düşünüyor.

Üstelik tıpkı diğer pek çok bağımlılık gibi, bu durum da insanların hem fizyolojik hem de psikolojik olarak zorlu süreçler geçirmesine neden oluyor.

Uzmanlara göre uyku bozukluğu, göz yorgunluğu ve baş ağrısı gibi fizyolojik belirtilere sebep olan ekran bağımlılığı, psikolojik olarak da “beyin sisi” ismi verilen bir rahatsızlığa neden oluyor. Yani kafa karışıklığı, odaklanma ve diğer insanlarla iletişim kurma zorluğu, ekran bağımlılığının psikolojik belirtileri arasında.

Bununla birlikte ekran bağımlısı olan kişilerde kaygı ve depresyon riskinin de önemli ölçüde arttığı ifade ediliyor! Ancak neyse ki uzmanlara göre, ekran bağımlılığından kurtulmanın bazı yolları var.

Ekran başında daha az zaman geçirmek için nedenler bulunması gerekiyor. Zamanı verimli kullandıktan sonra ekran bağımlılığından kurtulmak da mümkün.

Akıllı telefon kullanmak yerine dahabasit ve manuel telefonlar da kullanılabilir.

Gerçekçi hedefler belirlenerek yapılması gerekenler planlanmalı. Çünkü gerçeklikten uzak hedefler belirlemeniz, hedeflerinize ulaşamamanıza ve motivasyonunuzun düşmesine neden olabilir. Bu nedenle yaşamdaki bütün hedeflerinize ulaşmaya çalışırken küçük adımlarla ilerlemeniz en iyisidir. Ekran bağımlılığından kurtulmak için vereceğiniz mücadele sırasında da bu gerçek unutulmamalı.