Kültürümüzün önemli parçasından olan Tarihi Edirne Kırkpınar Yağlı Güreşleri yaklaşık iki yıl aranın ardından 2160 pehlivanın katılımıyla gerçekleştirildi.

Güreş camiasının heyecan ve özlemle beklediği tarihi organizasyon kıran kırana geçen müsabakalarla sona erdi.

Başpehlivanlıkta son şampiyon Ali Gürbüz Tanju Gemici, Ertuğrul Dağdeviren, Serhat Gökmen ve Orhan Okulu gibi zorlu rakiplerini yenerek finalde İsmail Koç gibi fiziksel ve teknik olarak güçlü rakibiyle karşılaştı.

İsmail Koç ise finale gelene kadar Kırkpınar’da dört kez kemer kuşanma başarısı gösteren tecrübeli isim Recep Kara’yı genç ve gelecek yıllarda Kırkpınar’da kemere aday isim Yıldıray Akın ve Milli güreşçi Faruk Akkoyun gibi dinamik ve tecrübeli başpehlivanları yenerek finale ulaştı.

Finalde her iki başpehlivan da risk almayarak el enselere ve kasnaktan rakibine hakimiyet kurmaya çalışarak normal süreyi ayakta güreşerek tamamladılar.

 Puanlama devresine geçildiğinde ise Ali Gürbüz İsmail Koç’a nazaran rakibinin paçasına dalma girişimlerinde bulunarak aktif bir güreş ortaya koydu.

Müsabakanın son bölümünde Ali Gürbüz rakibinin atağına kontratakla karşılık verip arkasına geçip bastırmasıyla Kırkpınar güreşlerinde üst üste ikinci kez kemerin sahibi oldu.

Genel olarak baktığımızda ise Ali Gürbüz fizik ve mental olarak hazır olarak geldiğini ilk müsabakasından herkese hissettirmişti.

Ali Gürbüz gelecek yıl da Başpehlivan olması halinde kemerin ebedi sahibi olacak.

Geçmişte tamamlayamadığı bu hikayeyi sakatlık gibi olumsuzluklar olmadığı takdirde mutlu sonla tamamlayacaktır.